Rámování map

Nezáleží, zda se jedná o krásné staré historické mapy, moderní turistické mapy, staré školní mapy, či jen obyčejné stírací mapy. Mapy jsou vždy něčím zcela výjimečné, dýchají z nich dálky, touha vidět něco nového a cestovat.

Díky tomu, že se nejedná o obrazy ani grafiku v běžném smyslu, neplatí pro rámování map ani tolik omezení. Záleží jen na vás, jak se rozhodnete jejich rámy pojmout. Byla by škoda omezit se jen na „úzké dřevěné rámy, tak jak se to vždy dělalo“, protože mapy nabízejí mnohem více. Vždyť přeci nezáleží na tom, „jak se to vždycky dělalo“, záleží jen na tom, jak to uděláte vy a teď…

Rám na mapu plzně

Historické mapy rámujeme moc rádi. Sice nás mrzí, že velká většina map pochází z rozebraných atlasů, kronik apod., ale protože byly vytrhány kdovíkdy a kdovíkým, tak to již nejde jinak řešit, než se postarat, aby se alespoň zarámované mapy měly v rámech dobře a vypadaly krásně.

A protože staré mapy rámujeme opravdu rádi, vůbec nám nevadí, když v Praze rámujeme třeba mapu Brna či Plzně. Koneckonců právě tato nádherná mapa v Praze nezůstávala a zase se do Plzně vracela, takže je vlastně všechno v nejlepším pořádku.

Tak jako tomu je u map obvyklé, nedorazila ano tato v příliš dobrém stavu, a proto jsme ji nejprve nechali odborně vyčistit, odkyselit a zrestaurovat. Následně jsme pro ni vybrali krásnou kombinaci šedo-hnědé muzeální pasparty s klasickým výřezem, s patinovaným černo-stříbrným rámem. Tyto barvy skvěle ladí ke středním tónům mapy a díky tomu její kresba ještě lépe vynikne. Rámování je navíc velice elegantní a bude výtečně vypadat i ve velmi luxusním interiéru, ve kterém je nyní instalována.

RÁMOVÁNÍ MAPY PRAHY – MALÁ STRANA

Schematická černobílá mapa pražské Malé Strany je provedena zcela technicky jako technický výkres. Než abychom volili rovněž technicky laděný rám a dosáhli studeného a neutrálního výsledku, sáhli jsme raději po zajímavém italském rámu, sice rovněž v černé barvě, ale ručně patinovaném s barevnými přechody ve stylu shabby chic. S tímto kvalitním rámem a samozřejmě kvalitním antireflexním sklem se zarámovaná mapa rázem stává moderním a zajímavým doplňkem interiéru.

Jak se rámuje historická mapa

Mapa Švýcarska „Nova Totius Helvetiae“ od Matthäuse Seuttera z roku cca 1750.

Při výběru vhodné adjustace historických map je nezbytné brát v potaz nejen celkový vzhled, ale i kvalitu použitých materiálů, které mapám zajistí dlouhodobé bezpečí a životnost. Krásnou historickou mapu z 18. století jsme proto nejprve nechali odborně zrestaurovat a poté jsme ji zarámovali do nádherné kombinace zelené muzeální pasparty a rámu s elegantní dýhou leštěnou voskem, rámování je samozřejmě doplněno o muzeální podložku i muzeální sklo s nejvyšší dostupnou UV ochranou.

kvalitní Rámování historické mapy palestiny

Reprodukce historické mapy Palestiny sice možná není nijak drahá, ale protože majiteli děla radost a jsou s ní spojeny mnohé vzpomínky, zaslouží si být kvalitně zarámovaná. Koneckonců, jinak bychom ani nemohli doufat, že nastěně bude vypadat opravdu báječně.

Vzhledem ke stáří originálu, jsme se nesnažili k mapě vybrat dobový rám, vlastně by to aani nešlo.  Rámování v tak dávných dobách ani zdaleka neodpovídalo tomu, co bychom dnes od rámů očekávali a co by mohlo viset v interiéru běžného bytu v Praze. A když už jsme u toho, mapy navíc samozřejmě v tehdejších dobách nikdo nerámoval. Proto jsme se rozhodli zarámování pojmout především tak, aby byl výsledek krásný a zajímavý spíše než dobově přesný.

K mapě se tak dostal velmi neobvyklý italský rám s převládajícími odstíny zelené, tóny červené a zlata se vnitřní zlatou filetou. Rám je doplněný o dvojici paspart – hlavní bílou paspartu a úzkého pruhu zlaté pasparty, díky které se zlatá barva z mapy a zlato použité na rámu přirozeně propojují v jednotný a harmonický celek. Rámování je samozřejmě zakončeno muzeální podložkou a antireflexním sklem s UV filtrem, aby nic nerušilo pohled na mapu a ta vydržela po dlouhá léta v perfektní kondici.



O paspartách

Jak zarámovat stíraCÍ MAPU SVĚTA

Hezké rámování si bezesporu zaslouží i pěkný dárek v podobě velké tzv. vyškrabovací mapy, která je skvělou památkou pro vášnivé cestovatele.

Na rozdíl od obvyklého rámování map, samozřejmě nemůže mít rám u stíracích map sklo, aby byl k mapě umožněn přístup. Proto se při rámování tyto mapy obvykle lepí na pevnou podložku a nijak se nepřekrývá. Díky tomu je možné bez potíží vyškrabávat jednotlivé navštívené státy, města a oblasti.

Tato stírací mapa světa je po nalepení navíc ještě umístěna v elegantním italském dřevěném rámu kombinujícím antickou bílou s hnědou, se kterou tvoří krásnou a harmonickou dvojici. Bude tak nejen krásnou vzpomínkou na prožité cesty, ale i krásným doplňkem interiéru.

Škrábací mapa Světa v italském bílo-hnědém rámu | © Frame-it.cz
Rámování velké mapy Antarktidy do bílo-stříbrného rámu | © Frame-it.cz

Elegantní stříbrný rám

Mapa Antarktidy je ošetřena matnou laminací, aby mohla být zarámovaná zcela bez skla.



Přestože mapa Antarktidy není obvyklou památkou na zcestovalá místa, právě tato mapa je důkazem, jak je dobré volit i při rámování map s rozvahou a oprostit se od obyčejných jednoduchých rámů bez duše.

Velice krásná moderní mapa byla nejprve upravena laminací na odlehčenou podložku, aby nebylo nutné používat sklo, a následně jsme vybrali krásný ručně vyráběný rám v bílé barvě se stříbrnou vnitřní hranou i vnějším bokem, který svými chladnými barvami tak skvěle ladí k charakteru obrazu. Výsledkem je velice působivý doplněk interiéru.

Historická Kruhová mapa

Historická kruhová mapa severní polokoule byla zachována v původním stavu bez restaurování papíru a dalších zásahů. Až na drobná poškození a postupně se objevující vady v papíru, je ve velice dobrém stavu, zachovala si své barvy a žádný zásah restaurátora proto nebyl nutný.

Kruhový tvar mapy jsme zdůraznili vysoce kvalitní kontrastní paspartou s kruhovým vřezem a spoustou volného prostoru. K zarámování jsme použili jeden z jemných a přitom velmi elegantních profilů z exkluzivní nabídky Frameit. 

Přestože rám patří mezi naše nejužší rámy, vypadá na drobné mapě krásně a skvěle spolu ladí. Rám je proveden v nestejnoměrném patinovaném stříbře s jemně nazlátlým nádechem a výraznou hnědočernou patinou.

Aby tato historická mapa byla v rámu chráněna proti kyselým vlivům prostředí, jsou všechny použité materiály v nekyselé archivální a muzeální kvalitě a sklo je galerijní plnohodnotné antireflexní sklo s UV filtre proti negativním vlivům světla.


Industriální rámování mapy do surového železa

Ne každá mapa, která se k nám do Frame-it dostane je přesná a ne každá rámovaná mapa zobrazuje okolí Prahy či Horní Povltaví… Mapa Středozemě z Pána prstenů zobrazuje velmi specifický svět a tak jsme pojali i její rámování – mapa je totiž zarámovaná do výrazného rámu imitujícího kov surového železa, který vypadá jako by byl ukován snad kdesi v Trpasluji.

Zarámovaná mapa je samozřejmě doplněna o kvalitní antireflexní sklo s UV filtrem, aby nic nerušilo pohled ani na ty nejmenší detaily. Z běžného suvenýru se díky rámu stal skutečný a velmi působivý obraz, který bude dělat parádu téměř v každém interiéru.



Železné rámy

Politická mapa světa v rámu ve stylu Provence

Ačkoli provensálský venkovský styl již není tak trendy jako před několika málo lety, stále mohou byty a tím pádem i doplňky jako obrazové rámy v provence stylu vypadat opravdu pěkně.

U politické mapy světa, která je v provedení evokujícím akvarel a tedy i jemných barvách a barevných přechodech je právě rámování v provence stylu jednou z opravdu dobrých voleb. Poměrně široký rám dodává mapě další prostor, přesto jí barevně nijak neutlačuje, jak by se stalo při rámování do obvyklých tmavých dřevěných lišt. Zároveň specifický venkovsky hrubý povrch rámu celé mapě dodá přirozenost, o kterou by při zarámování do čistě bílého rámu bezesporu přišla.

Elegantní rám mapy iránu

Současná geologická mapa moderního Iránu se v Praze k zarámování samozřejmě objeví jen velice zřídka. O to více jsme rádi, když mapu nemusíme rámovat do obvyklých lišta a úzkých profilů, ale je možné zvolit zajímavý profilovaný zlatý rám, který je sice s mapou v určitém kontrastu, ale zároveň s jejími barvami skvěle ladí a harmonizuje do krásného a elegantního celku. Rámování této mapy je bez pasparty proto jsme použili skrytou distanční vložku, aby mezi použitým galerijním antireflexním sklem s UV filtrem a samotnou mapou byla malá mezírka.



Muzeální sklo

rám dvojdílné mapy prahy

Spousta historických map, které se k nám do Frame-it.cz dostávají k zarámování, pochází ve skutečnosti z velkých atlasů. To se týká zejména starých historických rytin map, městských vedut apod. Vytržením z knihy se často mapy rozpůlí a je zapotřebí je opět zrestaurovat a spojit.

Nicméně existují i vícedílné mapy, které už takto byly vydané a záleží na každém, jak s nimi dále naloží. Je možné je spojit a zarámovat do jednoho celku, takto se u nás objevila dokonce i Müllerova mapa Čech z roku 1720 s 25 částmi, které dohromady měřily bezmála tři metry na délku. Na druhou stranu je možné jednotlivé díly zarámovat samostatně a vyskládat vedle sebe v rámech.

Druhým způsobem jsme rámovali i mapu Prahy a jejich 13 obvodů z roku 1856. Tato mapa Praha je nicméně pouze dvojdílná a ještě k tomu se jedná o její moderní reprodukci. Byla určena do interiéru moderního designového butikového hotelu v Praze 8, jehož chodby byly právě reprodukcemi starých map vyzdobeny.

Obě poloviny mapy jsou v samostatných rámech s asymetrickými paspartami a jsou pověšeny těsně vedle sebe jen s úzkou mezerou mezi oběma rámečky. Díky tomu z pohledu z větší vzdálenosti mapa působí jako jeden celek a zblízka jako dva rámy vedle sebe, což jí přidává ne zajímavosti. Z bezpečnostních i cenových důvodů jsme tentokrát nepoužili antireflexní ani muzeální sklo, ale sáhli jsme po čirém akrylátovém sklu, tedy tzv. plexiskle.

sklo a plexisklo