Rámování map

Nezáleží, zda se jedná o krásné staré historické mapy, moderní turistické mapy, staré školní mapy, či jen obyčejné stírací mapy. Mapy jsou vždy něčím zcela výjimečné, dýchají z nich dálky, touha vidět něco nového a cestovat.

Díky tomu, že se nejedná o obrazy ani grafiku v běžném smyslu, neplatí pro rámování map ani tolik omezení. Záleží jen na vás, jak se rozhodnete jejich rámy pojmout. Byla by škoda omezit se jen na „úzké dřevěné rámy, tak jak se to vždy dělalo“, protože mapy nabízejí mnohem více. Vždyť přeci nezáleží na tom, „jak se to vždycky dělalo“, záleží jen na tom, jak to uděláte vy a teď…

Rámování historické mapy palestiny

Reprodukce historické mapy Palestiny sice možná není nijak drahá, ale protože majiteli děla radost a jsou s ní spojeny mnohé vzpomínky, zaslouží si být kvalitně zarámovaná, aby na stěně mohla báječně vypadat.

Vzhledem ke stáří originálu, jsme se nesnažili k mapě vybrat dobový rám, rámování v tak dávných dobách ani zdaleka neodpovídalo tomu, co bychom dnes od rámů očekávali a mapy navíc samozřejmě nikdo nerámoval. Proto jsme se rozhodli rámování pojmout především tak, aby byl výsledek krásný a zajímavý spíše než dobově přesný.

K mapě se tak dostal velmi neobvyklý italský rám s převládajícími odstíny zelené, tóny červené a zlata se vnitřní zlatou filetou. Rám je doplněný o dvojici paspart – hlavní bílé pasparty a úzkého pruhu zlaté, díky kterému se zlatá z mapy a zlatá barva z rámu přirozeně propojují v jednotný a harmonický celek. Rámování je samozřejmě zakončeno muzeální podložkou a antireflexním sklem s UV filtrem, aby nic nerušilo pohled na mapu a ta vydržela po dlouhá léta v perfektní kondici.Detail historické mapy Palestiny
Rámování historické mapy Palestiny
Rámování historické mapy Palestiny - detail
Mapa Prahy Malé strany v černém rámu

RÁMOVÁNÍ MAPY PRAHY – MALÁ STRANA

Schematická černobílá mapa malé strany je provedena zcela technicky a schematicky bez zbytečných příkras a je zcela čistá. Než abychom volili rovněž technicky laděný rám a dosáhli studeného a technického výsledku, sáhli jsme raději po zajímavém italském rámu, sice rovněž v černé barvě, ale ručně patinovaném s barevnými přechody. S tímto kvalitním rámem a samozřejmě kvalitním antireflexním sklem se zarámovaná mapa rázem stává moderním a zajímavým doplňkem interiéru.

DŘEVĚNÝ RÁM NA stíraCÍ MAPU SVĚTA

Hezké rámování si bezesporu zaslouží i pěkný dárek v podobě velké tzv. vyškrabovací mapy, která je skvělou památkou pro vášnivé cestovatele.

Na rozdíl od obvyklého rámování map, samozřejmě nemůže mít rám u stíracích map sklo, aby byl k mapě umožněn přístup. Proto se při rámování tyto mapy obvykle lepí na pevnou podložku a nijak se nepřekrývá. Díky tomu je možné bez potíží vyškrabávat jednotlivé navštívené státy, města a oblasti.

Tato stírací mapa světa je po nalepení navíc ještě umístěna v elegantním italském dřevěném rámu kombinujícím antickou bílou s hnědou, se kterou tvoří krásnou a harmonickou dvojici. Bude tak nejen krásnou vzpomínkou na prožité cesty, ale i krásným doplňkem interiéru.

Škrábací mapa Světa v italském bílo-hnědém rámu
Rámování velké mapy Antarktidy do bílo-stříbrného rámu

Elegantní stříbrný rám

Mapa Antarktidy je ošetřena matnou laminací, aby mohla být zarámovaná zcela bez skla.Přestože mapa Antarktidy není obvyklou památkou na zcestovalá místa, právě tato mapa je důkazem, jak je dobré volit i při rámování map s rozvahou a oprostit se od obyčejných jednoduchých rámů bez duše.

Velice krásná moderní mapa byla nejprve upravena laminací na odlehčenou podložku, aby nebylo nutné používat sklo, a následně jsme vybrali krásný ručně vyráběný rám v bílé barvě se stříbrnou vnitřní hranou i vnějším bokem, který svými chladnými barvami tak skvěle ladí k charakteru obrazu. Výsledkem je velice působivý doplněk interiéru.

Historická Kruhová mapa

Historická kruhová mapa severní polokoule byla zachována v původním stavu bez restaurování papíru a dalších zásahů. Až na drobná poškození a postupně se objevující vady v papíru, je ve velice dobrém stavu, zachovala si své barvy a žádný zásah restaurátora proto nebyl nutný.

Kruhový tvar mapy jsme zdůraznili vysoce kvalitní kontrastní paspartou s kruhovým vřezem a spoustou volného prostoru. K zarámování jsme použili jeden z jemných a přitom velmi elegantních profilů z exkluzivní nabídky Frameit. 

Přestože rám patří mezi naše nejužší rámy, vypadá na drobné mapě krásně a skvěle spolu ladí. Rám je proveden v nestejnoměrném patinovaném stříbře s jemně nazlátlým nádechem a výraznou hnědočernou patinou.

Aby tato historická mapa byla v rámu chráněna proti kyselým vlivům prostředí, jsou všechny použité materiály v nekyselé archivální a muzeální kvalitě a sklo je galerijní plnohodnotné antireflexní sklo s UV filtre proti negativním vlivům světla.


Rám na mapu ze surového železa

Ne každá mapa, která se k nám do Frame-it dostane je přesná a ne každá rámovaná mapa zobrazuje svět takový, jaký je… Mapa Středozemně z Pána prstenů zobrazuje velmi specifický svět a tak jsme pojali i její rámování – mapa je totiž zarámovaná do výrazného rámu imitujícího kov surového železa, který vypadá jako by byl ukován kdesi v Trpasluji.

Mapa je samozřejmě doplněna o kvalitní antireflexní sklo s UV filtrem, aby nic nerušilo pohled ani na ty nejmenší detaily. Z běžného suvenýru se díky rámu stal skutečný a velmi působivý obraz.Železné rámy
Železný rám na mapu středozemě
Rámování Mapy Středozemě do železného rámu
železné industriální rámy
Rámování politické mapy světa do rámu ve stylu provence | © Frame-it.cz

Politická mapa světa v rámu ve stylu Provence

Ačkoli provensálský venkovský styl již není tak trendy jako před několika málo lety, stále mohou byty a tím pádem i doplňky jako obrazové rámy v provence stylu vypadat opravdu pěkně.

U politické mapy světa, která je v provedení evokujícím akvarel a tedy i jemných barvách a barevných přechodech je právě rámování v provence stylu jednou z opravdu dobrých voleb. Poměrně široký rám dodává mapě další prostor, přesto jí barevně nijak neutlačuje, jak by se stalo při rámování do obvyklých tmavých dřevěných lišt. Zároveň specifický venkovsky hrubý povrch rámu celé mapě dodá přirozenost, o kterou by při zarámování do čistě bílého rámu bezesporu přišla.