Drahé kovy

Luxusní čtevrcové zrcadlo z pravého zlata s tradičním ornamentem a zabroušenou fazetou

Luxus a kvalita

Je skvělé, že si ve světě, který již téměř celý ovládly náhražky, stále můžete dopřát rámy takové, jaké by měly být – vyrobené tradičními staletími ověřenými postupy z těch nejkvalitnějších materiálů.

Pravé stříbro, žluté zlato, bílé zlato a platina dodávají luxusním rámům jedinečný lesk a neopakovatelné kouzlo a život. Rám díky nim přetrvají dlouhá léta a budete je moct dědit po generace. Žádné kompromisy - jen to nejlepší.

Luxusní moderní rám z pravého stříbra na olejomalbu

Při rozhodování, jak nejlépe zarámovat daný obraz by jeho tržní cena neměla hrát až takovou roli. Pokud jej tedy nerámujete právě pro nadcházející prodej v aukci či galerii. Rozhodující by mělo být především to, jakou hodnotu obrazu přikládáte, tedy jak se Vám líbí, jak je pro vás důležitý a jak jej máte rádi.

Díky tomu, že v rámování obrazů platí přímá úměra, kdy s tím jak se zvyšuje kvalita a náročnost rámů, se i zvyšuje jejich cena, je možné vybrat opravdu krásný rám, který obraz výrazně povýší, nicméně se lehce může stát, že cena rámování bude převyšovat tržní cenu obrazu.

Cena obrazů akademické malířky Evy Brožové je pro zákazníky často přijatelná a je možné si její krásné obrazy na aukcích dopřát. Na druhou stranu zvolený rám patří mezi obrazové rámy, které si kvůli jejich ceně může dopřát málokdo. Dohromady ale tvoří úchvatný pár.

Úchvatný modelový rám má moderní tvar černo-hnědého hranolu kombinovaný s půlobloukem z pravého stříbra. V rámu se snoubí moderní tvar s tradicí a mistrovskou prací v ověřených řemeslných postupech zlacení pravým stříbrem, čistě uzavřenými rohy rámu a neobvyklými do kulata vypracovanými vnitřním rohy rámu.

Stříbrné rámy na obrazy Oleksiy Fedorenko

Drobné a jemné lepty od ukrajinského grafika Oleksiy Fedorenko odkazují na tradice a imaginativnost velkých mistrů renesanční grafiky. Grafiky jsou často velmi hravé, vtipné plně dvojsmyslů, symbolů a hříček.

Protože jsou tyto obrazy jen velmi malé, zdůraznili jsme je širokou kontrastní paspartou v hnědých a černých tónech a doplnili o špičkové luxusní rámy z leštěného pravého stříbra podloženého odpovídající hnědou a černou hlinkou.

Ve výsledku jsou obrazy krásným splynutím moderního a tradičního světa – moderní pojetí barevných kombinací a tradiční technika a materiál pravého plátkového stříbra.Rámování grafiky
Rámování plakátu Maria Makeeva do rámu z pravého stříbra | © Frame-it.cz

Stříbrný rám na grafiku

Maria Makeeva, Scéna s drakem, Double Journey, 2015, Sítotisk, 50 x 50 cm

Úžasné grafiky mladé grafičky a ilustrátorky Maria Makeeva se často rámují jen jednoduchým minimalistickým způsobem. Vlastně k tomu ale není vůbec žádný důvod.

K nádhernému tisku scény až téměř filozofického zápasu hrdiny se svým drakem z cyklu Double Journey se skvěle hodí skvělý moderní rám, který kombinuje leštěné pravé stříbro s červeným podkladem a bílou vnitřní filetku. Obraz zůstává jemný a přitom je nesmírně elegantní.

Zlatá pasparta

Z pravých kovů nemusí být pouze samotné rámy. Pro svou kvalitu a jedinečné vlastnosti mohou být použity i na další součásti rámů, především na exkluzivní pasparty.

Malý obraz na plátně od Michaela Rittsteina bylo zapotřebí dostatečně zvětšit a zároveň výrazně podpořit kontrasty v obraze. K neobvyklému rámu, jehož tenké pravidelné pruhy vyvolávají pocit moaré efektu, jsme vytvořili hluboký paspartový box z bílého zlata, které je nezvykle výrazně kartáčováno a patinováno. Celkový dojem ze zarámovaného obrazu je díky tomu výrazně expresivní a všudypřítomný střed protikladů jakoby se zdál obraz trhat na kusy.

Michael Rittstein

Modelové rámy

Stejně jako u všeho ostatního, ani v rámování není dobré zůstávat v půli cesty. Stačí udělat jen několik krůčků a obraz se zvoleným rámování může posunout na zcela novou úroveň.

Když už se jednou společně rozhodneme zvolit nejlepší materiály a rám mít s pravým stříbrem, zlatem či jinými kovy, není důvod zůstávat u klasického spojovaného rámu. Většina rámů s pravými kovy se proto nejprve vyrobí a až následně na ně položí zlaté či stříbrné plátky, aby rohové spoje nebyly vůbec vidět a vznikl krásný modelový rám. Rám, který existuje pouze v jediném kuse. Rám, který je zcela jedinečný.

O modelových rámech

Stříbrný rám

Litografie ani další obrazy Gerharda Richtera se k rámování samozřejmě neobjevují příliš často. Je to pro nás tedy vždy malý svátek, když můžeme pro takovýto obraz vybírat rám. O to větší radost je, když je majitel otevřený neobvyklému, ale velice elegantnímu a kvalitnímu rámování a neomezuje se na nyní moderní minimalismus.

Přestože se jedná o dílo stále žijícího autora, je nutné jej zarámovat nejen odpovídajícím způsobem krásně a kvalitně, ale i za použití kvalitních archivních materiálů dostatečně muzeálním způsobem, aby obraz nebyl poškozován časem, světlem či kyselým prostředím.

Gerhard Richter

Gerhard Richter, Abstrakes Bild, 2015, Litografie, 67 x 92cm

Pro abstraktní obraz Gerharda Richtera jsme vybrali nádherný a zcela jedinečný modelový rám z pravého leštěného stříbra s modrým podkladem, který je díky jemnému probroušení stříbra patrný na celém rámu. Nepravidelnost povrchu rámu k obrazu dokonale ladí.

Pro perfektní vzhled a dlouhodobou ochranu je rámování doplněno o špičkové sklo s vysokým UV filtrem, nejvyšší muzeální kvalitu bavlněné pasparty s certifikátem Fine Art Trade Guild a muzeální podložkou.

Zlaté zrcadlo

Kvůli jejich velikosti se na zrcadla rámy z pravého zlata a stříbra používají jen výjimečně. Především tehdy, kdy je zapotřebí dosáhnout speciálního vzhledu barevného stříbra a dalších unikátních povrchů, kterých by na nepravém stříbře a zlatě nebylo možné dosáhnout..

V tomto případě je ale zrcadlo velmi malé, pouhých 17 x 17 cm a slouží jako nádherná a jedinečná dekorace v dámském pokoji, kde je mimořádně důležité, aby si rám uchoval svůj jedinečný živý lesk typický pro zlato po dlouhá léta.

Proto bylo možné rám klasickým způsobem vyzlatit dukátovým zlatem na arménskou hlinku a vyleštit do typického lesku a vytvořit tak spíše než zrcadlo malý a elegantní šperk v interiéru.

Luxusní rámování obrazu Jánuše Kubíčka do zakázkového černého rámu s červeným zlatem | © Frame-it.cz

Jánuš Kubíček, Modré Nymfy (Svislé tvary), 1970, enkaustika na plátně, 45 x 60 cm

Nádherný obraz Jánuše Kubíčka ze série Modrých nymf je jedním z klenotů soukromé sbírky a jako takový musí mít i odpovídající rámování. Použitý rám kombinuje jednoduchý tvar výrazného, poměrně uzavřeného, oblouku v holandské černi a vnitřní linku z 22 karátového zlata na červené hlince.

22k zlato v rámování

Luxusní rám zakázkově kombinuje holandskou černou s červeným zlatem | © Frameit.cz

Oxidované stříbro

Plátkové kovy je možné jemně tónovat pomocí barevných vrstev. Pravé stříbro ale navíc umožňuje jedinečný proces, při kterém je oxidací dosaženo neobyčejných barevných efektů a přechodů.

Barevně oxidované pravé stříbro může být jednobarevné, ale především může nabývat jemných přechodů různých barev a připomínat opalizující barvy duhy. Tyto unikátní a velice luxusní rámy se hodí především na neobyčejná zrcadla a moderní obrazy.

Luxusní moderní rámování akvarelu Evy Fajčíkové do jednoduchého modelového rámu s oxidovaným stříbrem | © Frame-it.cz Luxusní moderní rámování akvarelu Evy Fajčíkové do jednoduchého modelového rámu s oxidovaným stříbrem

Eva Fajčíková, Candy Cacti, 2018, Akvarel, 50 x 50 cm

Ačkoli to u obrazů mladých autorů nebývá úplně zvykem, dostal tento zábavný akvarel mladé v Praze žijící autorky luxusní kazetový rám z pravého stříbra s vrstvou hnědozeleného oxidu, který jemně opalizuje ve světle. Rám je doplněný o kvalitní galerijní sklo s UV filtrem a archivální paspartu.

Hnědé oxidované stříbro

Vzorek jednoduše tvarovaného luxusního modelového rámu s oxidovaným pravým stříbrem do hněda | © Frame-it.cz

Modrý oxid na stříbře

Malé toaletní zrcadlo v mohutném modelovém rámu z pravého stříbra s vrstvou modrého oxidu je velice neobvyklý svým pojetím. Opalizující povrch stříbra se mění s dopadajícím světlem a působí téměř jako vrstva oleje na železné desce. Díky tomu má tento jedinečný rám výrazně industriální charakter a hodí se nejen do luxusních interiérů ale ve větších formátech i do moderních industriálních loftů.

Luxusní zrcadla

Rámování s bílým zlatem

Pravé bílé zlato, obvykle se využívá v ryzosti 12k, má nádherný o něco teplejší lesk než by mělo pravé stříbro, přitom je ale jeho barva stále bílá. Na rámech bílé zlato vypadá opravdu exkluzivně a patří proto oblíbené kovy pro ušlechtilé luxusní rámy. Bílé zlato používané v rámařství pro plátkové kovy vypadá o maličko jinak, než běžné známé bílé zlato používané ve šperkařství, protože mu chybí často aplikovaná vrstva pokovení rhodiem.

Pravé bílé zlato se většinou používá na hladké rámy. Je to zejména kvůli vysoké spotřebě, jež by byla zapotřebí na výrazně ornamentální rámy, na něž se takto jemný plátek obecně hůře nanáší a vyžaduje více překrytí.

Ideální jsou tedy moderní hladké rámy a rovné plovoucí rámy, na kterých jemný teplý lesk bílého zlata tak skvěle vyniká.Plovoucí rámy