napínání pláten

Natažení plátna na rám

Ať už vaše obrazy budeme později rámovat nebo ne, dokážeme vaše plátna napnout na napínací rám. Vlastně ani nezáleží, o jak velké plátno se jedná, všechny rozměry do tří metrů je možné napínat bez větších problémů. 

A kdyby náhodou plátno pro natažení na rám opravdu nebylo vhodné, dokážeme to napravit a plátnu "domluvit" tak, že bude působit, jako by pro napínaní bylo stvořené...

napnutí plátna z dovolené

Plátna přivezená z nejrůznějších koutů světa jsou nádhernou vzpomínkou na dovolenou a cesty, obvykle jsou ale sejmuta ze svých napínacích rámů a je zapotřebí je opět napnout na napínací rám (blindrám). Mnozí malíři v Africe, Asii i Americe používají velmi jemné plátno blízce připomínající tenkou bavlněnou látku a ani rozměry obvykle neodpovídají těm Evropským.

Přesto i tato plátna lze opět vypnout na blindrám a zarámovat, občas je nutné je nejprve speciálně upravit či vypínací rámy vyrobit zcela na zakázku. Nic z toho ale není problém a suvenýr z dovolené může brzy opravdu viset na zdi.

Jak napínat plátna

Správné napínací rámy, tzv. blindrámy, mají velmi specifickou konstrukci, která se sice na první pohled může zdát tak trochu bláznivá a nesmyslná, je ale velice dobře promyšlená. Napínací rámy na plátna totiž nejsou a ani nesmí být v rozích pevně spojeny.

Ramena se spojují jen prstovým spojem, který vždy zůstává volný a ve vnitřních rozích má přidané napínací klínky – odtud také někdy klínový, či klínkovací rám.

Díky těmto volným spojům a klínkům je možné rámy v případě potřeby mírně roztáhnout a plátno, jež by se vlivem změn teplot a vlhkosti v průběhu času uvolnilo, se opět krásně dopne.

Jak nikdy nenapínat plátna

Právě aby se umožnilo pozdější dopínaní uvolněných a zvlněných pláten, je důležité, aby se nikdy nepoužívaly napínací rámy, které jsou v rozích pevně slepené či pevně spojené (tzv. neklínkovací rámy) a aby se nikdy nepoužívaly ani různé dodané sponky, svorky a hřebíčky. Mohlo by to k tomu vždy trochu lákat, ale jen by uškodily.

Zároveň je důležité plátna ani nijak v rozích nezastřihovat, nenastřihovat či nenařezávat a ani plátno k rámu nelepit. Existují sice systémy, které jsou takto postaveny, ale ty se používají jen pro fotoobrazy na plátně, u kterých se již nepředpokládá, že by je někdo v budoucnu například restauroval, či znovu vypínal na nový rám.



Když plátno nejde vypnout

Některá plátna mohou být věkem již příliš poškozená na to, aby je bylo možné bezpečně vypnout na napínací rám. Některá plátna jsou jen velice zvlněná dopravou a skladováním a některá plátna byla hrubě vyříznuta z rámu či vytištěna bez dostatečných okrajů a na napnutí jednoduše není dost místa. I tato plátna je možné opět opravit a upravit tak, aby je bylo možné znovu vypnout na rám a vrátila se jim plná krása a lesk.



Co je blindrám?

Blind rám, nebo taky blind rám, blint rám, slepý rám, klínový rám, klínkovací rám či podrám jsou jedno a to samé a to napínací rám obrazu. Jedná se tedy o dřevěnou konstrukci, na které je malířské plátno vypnuté a slouží jako jeho konstrukční opora, zajišťuje napnutí a samonosnost plátna. Všechny názvy, které tak či onak znamenají „slepý“ poukazují na to, že napínací rámy obrazů jsou skryté pod plátny a vidět jsou jen při pohledu na zadní stranu.

Blindrámy se vyrábějí obvykle z našich domácích měkkých dřev, jako jsou smrk a borovice. Mnozí považují jednokusové rámy za kvalitnější, ale ve skutečnosti jsou napojované a zejména cinkované rámy pevnější a mají menší tendenci se ohýbat a křivit.


JAK NAPÍNACÍ RÁMY VYPADAJÍ.

Napínací rámy jsou dostupné v nejrůznějších profilech, mohutnější pro větší plátna a subtilnější pro menší, mohou být nízké, aby se daly univerzálně použít pro další zarámování do okrasného rámu. Případně je možné použít vysoké „dvojnásobné“ blindrámy, aby napnutá plátna vypadala pěkně jako samonosné obrazy i bez okrasného rámu.

Na vnější vrchní hraně, tedy na vnější straně obrazu, by správný napínací rám měl mít vystouplý profil, či by alespoň měla být celá vrchní část blindrámu směrem ke středu obrazu zešikmena, aby se na podrám při malbě nepřilepilo plátno, nebo se o později straší mírně povolená plátna o blindrám neotlačovala a na obrazech nebyly vidět nevzhledné linky.

Každý kvalitní moderní vypínací rám by měl vždy být vybaven volným prstovým spojem blindrámu, jinak by částečně ztrácel svou funkci.

Jak jsou tedy napínací rámy spojeny?

Podomácku vyráběné, často mnohé starší napínací rámy a bohužel často i levné neklínkovací blindrámy bývají spojeny napevno, ať již napevno spojeným rozporem, či pokosem s úhlem 45° a spojených naopevno lepením a rámařkou sponkou.

Moderní a kvalitní napínací rámy pocházejí z 18. století, jsou spojeny pokosem s úhlem 45°, spoje ramen jsou ale volné držící pouze prstovým spojem na rozpor a čep. Rám díky tomu zachovává tvar, ale zároveň je možné jej případně poklepáním mírně rozšířit. K tomu slouží dřevěné klínky, pomocí kterých je možné napínací rám roztáhnout a zajistit. Díky těmto klínkům se napínací rámy nazývají často jako klínové rámy, či klínkovací.

Klínkování rámů je důležité v případech, kdy se plátno stářím, či změnou vlhkosti povolí a již není plně vypnuté, je vyvěšené a „plandá“. U pláten se to může stát překvapivě brzy a klínky se proto velice hodí.

Z tohoto důvodu ve Frameit nedoporučujeme používat levné napínací rámy s pevným spojem, které často neumožní kvalitní napnutí již na počátku a následné vyvěšení obrazu nelze opravit bez zásahu do plátna.

Kolik stojí natažení plátna na rám?

Rámaři to mají těžké. Otázka na cenu ať již napínání pláten či cenu čehokoli jiného je velmi obvyklá a velmi obvykle se na ní těžko odpovídá. Cena samotného blindrámu je většinou jen malá část celkové ceny napnutí plátna - samotné blindrámy jsou velmi levné - a proto velice záleží na tom, v jakém stavu plátna či obrazy jsou.

Pokud obrazy byly dlouho srolované, mají jen velmi malé okraje, nemají pravé úhly či nemají vhodné rozměry, pak jejich vypnutí na rám může být komplikované, trvat mnohem delší dobu, být komplikovanější a dražší.

Cena za napínání většiny běžných obrazů v obvyklých rozměrech je v Praze většinou jen několik málo stokorun a nebývá tedy nijak drahé, aby to stálo za zmínku. Například formát 100 x 80 cm bude stát cca 900 Kč.

V JAKÝCH ROZMĚRECH SE VYPÍNACÍ KLÍNOVÉ RÁMY VYRÁBĚJÍ?

U rozměrů velmi záleží na typu napínacích rámů. Klasické napínací rámy v nejběžnějším rozměru cca 19 x 40 mm jsou běžně dostupné v rozměrech po jednotlivých centimetrech od 20 cm až po 140 cm a větší rozměry pak po o něco větších skocích 5 cm až 10 cm. Když by rozměr nevyhovoval, je možné u pláten, na kterých vám nijak zvlášť nezáleží vybrat nejbližší možný rozměr a tím udržet cenu co možná nejnižší.

Na druhou stranu u cenných pláten a originálů je možné vyrobit napínací blindrámy zcela na míru s přesností na milimetr a přesto zachovat klínový spoj v rozích, takže si napínací rám zachová všechny své klíčové vlastnosti.

V menších rámařstvích to samozřejmě může být více komplikované, ale mimo jiné i díky Frameit napínání pláten v libovolném rozměru alespoň v Praze není žádný problém.

Obraz Claude Monet Vlčí máky z Argenteuil (reprodukce) ve zlatém ornamentální rámu  | © Frame-it.cz