napínání pláten

/galerie/01_obrazy/02_BologniArreda/D%C5%99even%C3%BD%20r%C3%A1m%20-%20B%C3%ADl%C3%A1%20D%C3%BDha%20BA.jpg

Natažení plátna na rám

Ať už vaše obrazy budeme později rámovat nebo ne, dokážeme vaše plátna napnout na napínací rám. Vlastně ani nezáleží, o jak velké plátno se jedná, všechny rozměry do tří metrů je možné napínat bez větších problémů. 

A kdyby náhodou plátno pro natažení na rám opravdu nebylo vhodné, dokážeme to napravit a plátnu "domluvit" tak, že bude působit, jako by pro napínaní bylo stvořené...

napnutí plátna z dovolené

Plátna přivezená z nejrůznějších koutů světa jsou nádhernou vzpomínkou na dovolenou a cesty, obvykle jsou ale sejmuta ze svých napínacích rámů a je zapotřebí je opět napnout na napínací rám (blindrám). Mnozí malíři v Africe, Asii i Americe používají velmi jemné plátno blízce připomínající tenkou bavlněnou látku a ani rozměry obvykle neodpovídají těm Evropským.

Přesto i tato plátna lze opět vypnout na blindrám a zarámovat, občas je nutné je nejprve speciálně upravit či vypínací rámy vyrobit zcela na zakázku. Nic z toho ale není problém a suvenýr z dovolené může brzy opravdu viset na zdi.

Jak napínat plátna

Správné napínací rámy, tzv. blindrámy, mají velmi specifickou konstrukci, která se sice na první pohled může zdát tak trochu bláznivá a nesmyslná, je ale velice dobře promyšlená. Napínací rámy na plátna totiž nejsou a ani nesmí být v rozích pevně spojeny.

Ramena se spojují jen prstovým spojem, který vždy zůstává volný a ve vnitřních rozích má přidané napínací klínky – odtud také někdy klínový, či klínkovací rám.

Díky těmto volným spojům a klínkům je možné rámy v případě potřeby mírně roztáhnout a plátno, jež by se vlivem změn teplot a vlhkosti v průběhu času uvolnilo, se opět krásně dopne.

Jak nenapínat plátna

Právě aby se umožnilo pozdější dopínaní uvolněných a zvlněných pláten, je důležité, aby se nepoužívaly napínací rámy, které jsou v rozích pevně slepené či pevně spojené a aby se nikdy nepoužívaly ani různé dodané sponky, svorky a hřebíčky. Mohlo by to k tomu vždy trochu lákat, ale jen by uškodily.

Zároveň je důležité plátna ani nijak v rozích nezastřihovat, nenastřihovat či nenařezávat a ani plátno k rámu nelepit. Existují sice systémy, které jsou takto postaveny, ale ty se používají jen pro fotoobrazy na plátně, u kterých se již nepředpokládá, že by je někdo v budoucnu například restauroval, či znovu vypínal na nový rám.Když plátno nejde vypnout

Některá plátna mohou být věkem již příliš poškozená na to, aby je bylo možné bezpečně vypnout na napínací rám. Některá plátna jsou jen velice zvlněná dopravou a skladováním a některá plátna byla hrubě vyříznuta z rámu či vytištěna bez dostatečných okrajů a na napnutí jednoduše není dost místa. I tato plátna je možné opět opravit a upravit tak, aby je bylo možné znovu vypnout na rám a vrátila se jim plná krása a lesk.