Barevné rámy

Je to zvláštní, tak jak je náš každodenní život plný šedi – šedi budov, silnic, chodníků, oblečení okol nás, tak se šedavé odstíny dostávají i do našich bytů a zabydlují se v nich díky nyní oblíbenému stylu bytového designu. A šeď se pomalu přelévá do našich duší i životů.

A přitom je svět kolem nás plný barev, jen je nemáme příležitost tak často vidět. Stejné mohou být i rámy na obrazy i zrcadla, barevné, krásné, veselé a plné života. Radost pohledět.

Barevné rámování

Nevěřte těm, kdo tvrdí, že moderní rámy by měly být bílé, černé nebo šedé. Celý svět je naplněný nádhernými barvami a stejně úžasně barevné mohou být i rámy na obrazech i zrcadlech. Proč by příroda jinak byla plná barev, kdyby vše mělo být jen černobílé a šedé?

A proč by se barevné rámy měly omezovat jen na rámování dětských obrazů a obrázků malovaných dětmi? Vždyť často nás v našich volbách omezuje jen náš strach a raději saháme po obvyklých neutrálních kombinacích jen proto, že se bojíme, že by cokoli jiného nedopadlo dobře. Přestaňte se bát a otevřete se, rámování může být opravdu krásné.

Dětské rámy

Jak moc bývají barevné rámy nedoceněné, tak bývají obvykle i ledabylé a tak trochu odbyté. Vždyť barevné rámy se většinou používají pro rámování dětských prací a do dětských pokojů a děti to nedocení...

Snad nic by ale nemohlo být dál od pravdy. Děti milují krásné rámečky, dělá jim radost, když jejich obrázky berete vážně a vidí je krásně zarámované na zdi. Navíc je to právě období, kdy se teprve tvoří dětský svět a je zapotřebí děti obklopovat krásnými věcmi a pomoci jim najít a vytvořit cit pro krásu světa.


Rámování dětem

Patinované rámy

Barvy samozřejmě nemusejí být zcela čisté a přespříliš výrazné. Jemné kartáčování a patiny dodají rámu pocit stáří a jeho barvy mírně utlumí. Rámy se tak stanou elegantním doplňkem, podpoří náladu a výraz svého obrazu ale nijak jej neomezují ani nepřebíjejí. Elegantní a jemně propracované barevné rámy můžeme s citem použít i na práce významných autorů, jako je tato kolekce nádherných PF od Jiřího Anderle.Jiří Anderle - Rámování
Zakázkové rámování obrazu Andy Warhola Converse s barevnými detaily

Zakázkově barvený rámRámování Andy Warhola

Jaká věčná škoda, že tolik barevných rámů je zamýšleno především pro adjustaci dětských kresbiček a obrázků do dětských pokojů. Nakonec právě proto je v Praze tak obtížné najít „dospělé“ barevné rámy, které by bylo možné bez uzardění použít při rámování obrazů, aniž by to bylo myšleno s nadsázkou….

Pro obraz Andyho Warhola jsme ale použili zcela zakázkové rámování. Vyšli jsme z přírodního rámu, který jsme postupně dobarvili a zpatinovali tak, jeho jednotlivé rohy barevně ladily se zrcadlově položenými barvami v obraze. Výsledek je sice barevný a hravý, ale elegantní a dospělý zároveň.

Barevné rámy na obrazy

I přes tak obvyklý strach, že rám by mohl obraz upozadit a ubrat mu na významu, může barevný rám obrazům i plakátům velice prospět. Samozřejmě se velmi výrazné a prvoplánové rámování může velmi brzy „okoukat“, ale jakmile barvu vybereme s citem, dokáže s obrazem udělat úplné zázraky.

Rámy i pasparty mají totiž moc navodit obrazu zcela novou atmosféru, či některý jeho aspekt podpořit, či naopak upozadit. Právě jako filmová hudba dokáže stejnou scénu podat jako thriller i jako grotesku.

Rámování obrazů

Růžový rám na kruhový obraz

Málokdo by si při vyslovení slova „růžový rám“ pomyslel, že může existovat takto barevný rámeček, který nebude „princeznovský“ a dětský. Ale jak už to s těmi stereotypy bývá, naštěstí jsou to opravdu jen stereotypy…

K obrázkům Olgy Stárkové se růžová skvěle hodí, zvolený rám je ale navíc i krásně tradičně ornamentální. Povrch rámu je nicméně drásán, prodírán a patinován tak, že prostupuje i podklad a rám nabývá vzhled typický pro shabby chic Provence styl.

Celkový dojem navíc pomáhá uklidnit a „uklidit“ péřově šedá pasparta, která vše spojí do elegantního celku. Protože se rámovala dvojice obrazů a bylo důležité, aby rámy a pasparty působily stejným dojmem, nebylo možné vyříznout kruhovou paspartu, ale musela zůstat ve čtverci.Rámy na grafiku

Barevné detaily rámů

Aby byl rám živý a barevný, vůbec nemusí být ve vytoužené barvě úplně celý – někdy stačí jen malý detail, jakým mohou být barevné hrany, filety, linky, jednotlivé maličkosti na rámu, či dokonce jen jemně prosívající barevný podklad.

Při rámování je díky tomu možné použít i velmi výrazné barvy jakou jsou například červená a modrá, které jsou sice velmi oblíbené, ale skrývají v sobě mnohé nebezpečí a riziko, že budou obrazu dominovat a po nějaké době se „okoukají“. Když se ale použijí s rozvahou a jen v malé míře jako doplněk základní barvy, může být výsledný obraz opravdu kouzelný.


Rámování v červené

Nedovedeme si to vysvětlit, vždyť na světě existuje tolik barev… máme nepřeberně barevných rámů v nejrůznějších tvarech, velikostech i různých barvách a přeci právě červené rámy zůstávají mezi všemi barevnými těmi nejoblíbenějšími.

Snad je to tím jak teplé barvy působí vesele, lehce a povzbudivě, snad tím, jak moc nám umí dodat energii a radost do života. Červená prý dokáže zrychlit tep i dech a zvýšit krevní tlak. Barva barev, dalo by se říct.

Proto ani my červenou nezanedbáváme a najdete u nás spousty a spousty rámů v nejrůznějších odstínech červené - korálová, rumělková, malinová, vínová, burgundská, šarlatová, karmínová, rubínová, bordó, purpurová…Žlutý rám

Rámování barevných a hravých litografií od Emmy Srncové lze pojmout nejrůznějšími způsoby. Jestliže ale máte svůj obraz rádi, můžete mu vhodným rámem vdechnout duši a povýšit jej na významnou součást vašeho interiéru.

Obraz Adam a Eva v penzi se měl stát výrazným prvkem a v žádném případě jen další běžným způsobem zarámovanou grafikou. Proto jsme pro něj vybrali mohutný a výrazný rám ve žluté barvě, která velice dobře ladí k detailům v obraze. Aby byl obraz ještě mnoho let opravdu nádherný a předčasně nestárnul, je samozřejmě doplněn o muzeální i téměř neviditelné antireflexní sklo s UV filtrem.

Fialový rámeček

Jak vybrat rám na obraz dětí je vždy trochu oříšek. Rámy by měly být veselé a většinou by měly být spíše levné, zároveň ale musí být krásné a stylové. I to má ale řešení...

Nádherný dětský motiv zpracovaný v malbě pastelem si rovněž samozřejmě zaslouží stylové, ale přesto dětsky hravé rámování. Zvolen byl proto kvalitní dřevěný rám v odstínu fialové,  který skvěle podtrhuje převládající barvy obrazu. Rám je ručně dokončený, barva je proto nepravidelná s výraznou patinou a probrušováním. Obzvláště působivá je kombinace moderního tvaru hranolu s tradičně pojatým povrchovým dokončením. Obraz je díky tomu moderní a zároveň hravý a jemný.

Barevný rám ve stylu provence

Dávid Kur'navka, Naughty Johnny, Tisk, 100 x 70 cm

Letní tóny a hravost vtipného grafického listu Naughty Johnny od Dávida Kurňavky jsme podpořili rámováním do neobvyklého bílého dřevěného rámu s vícebarevnými hranami. Přestože jsou v rámu výrazné barevné prvky, které dokonale ladí s hlavními barevnými tóny obrazu, zůstává převažující barvou bílá, aby rám nijak neomezoval ani nijak nedeformoval zajímavý širokoúhlý formát samotného obrazu, který připomíná Cinamascope. Orámování je díky tomu jen decentní a obraz zcela dominuje celku.

JEDNODUCHÉ A ELEGANTNÍ RÁMOVÁNÍ OBRAZU

Mnoho těch, kteří o nás vědí jen zběžně a ještě v našem ateliéru nerámují, považují naše rámování obvykle za drahé. V nabídce máme obrovské množství špičkových materiálů muzeální kvality i špičkových rámů, které díky své náročnosti opravdu nejsou nejlevnější, nicméně to samozřejmě neznamená, že bychom neměli i levnější rámy a materiály pro rámování obrazů.

I když ale rámujeme obrazy, které nepotřebují nijak mimořádnou péči, a můžeme použít levnější skla, pasparty i další komponenty rámu, nikdy neděláme žádné kompromisy v tom, jak bude výsledek vypadat – zarámovaný obraz musí být vždy perfektní a vypadat tak, abychom byli všichni opravdu spokojení.

Jemná a hravá grafika, kde bylo zapotřebí, aby cena zůstala co možná nejpříznivější, proto dostala klasické sklo i paspartu a kvalitní, ale cenově dostupný tyrkysový italský rám – vše dohromady vypadá ale úžasně, vše je barevně sladěné a zarámovaný obraz je díky tomu svěří a hravý, ale i elegantní.Luxusní barevné rámy

V Praze bývají barevné rámy obvykle dostupné jen poměrně jednoduché a nenápadité a bývají určeny pro rámování dětských obrázků, jednoduchých plakátků, pohlednic a dalších drobností. Jakoby snad v rámařstvích měli pocit, že si pražské interiéry žádné barvy nezaslouží.

Ve skutečnosti je barevných rámů dostupné veliké množství téměř pro všechny typy obrazů a snad i pro každý interiér, od úzkých jednoduchých až po opravdu složité a výrazné rámy. Stačí se jen odpoutat od každodenní šedi a dát průchod své fantazii a tvořivosti. Navíc, vedle běžně dostupných rámů, umíme vyrobit i jedinečné barevné rámy na zakázku, které budou s obrazem prostě dokonale ladit.

Tak tomu bylo i při výběru rámování pro tisk „Give Us Cash We Are Pretty!“, pro který jsme na míru vyrobili zcela unikátní rám, který je v tomto provedení v Praze úplně první. Rámeček v sobě totiž kombinuje tradiční tvary a ornamenty, ze zcela netradiční růžovou barvou se zlatem. Serigrafie díky němu získává zcela nový náboj a vypadá ve svém pražském interiéru skutečně působivě.Rámování Pasty Onera

červený plovoucí rám

Červená je velice výrazná a agresivní barva a jako v módě a interiérovém designu je s ní i v rámování zacházet s největší opatrností. Všechny výrazné barvy se mohou poměrně rychle okoukat, či být v interiéru mnohem více vidět než byl původní záměr. Vždy je proto zapotřebí rozvaha a několikrát se ujistit, že výrazný barevný rám je opravdu to správné.

S obrazem Tukan od Jaromíra Seidla červený plovoucí rám dokonale ladí jak svou hlavní červenou, tak i doplňkovou tmavou patinou a to i přes rozdílný věk – moderní červený rám je na tři čtvrtě století starém obrazu. Věk ale zřejmě nehraje roli a dohromady jim to skvěle funguje…


Float Rámy