Rámování LP&CD desek

/WEB-galerie/12_LP%2C%20CD%2C%20Desky%2C%20Alba/U2%20-%20The%20Joshua%20Tree/Ramovani_LP_Desky_U2_Joshua_Tree_Detail.jpg

Jak zarámovat LP desku

Klasické gramofonové desky (vinyly) jsou v Praze opět velice populární a tak se s nimi v rámařství setkáváme velice často. Ani se nemusí jednat o oficiální zlaté a platinové desky. Klasická vinylová deska vaší oblíbené skupiny si totiž bezesporu zaslouží, aby na ní nesedal prach a byla hezky na očích. Podobně často se ale objevuje dotaz, jak se takové LP desky vlastně rámují…

Zarámovat vinyl je vlastně podobně náročné jako každé jiné objektové rámování, jediné co je trochu jiné, je občasná nutnost zařídit, aby desku bylo opět možné vyjmout a přehrát.

Pokud se jedná jen o památku a již se přehrávat nemusí, je to samozřejmě snadné a je možné rámovat jak do paspartového výřezu, tak bez potíží i do prostorového rámu s 3D efektem, protože si nemusíme lámat hlavu se složitým uchycením desky v rámu.

Pokud se má LP deska ještě v budoucnu vyjímat z rámu a má být bezchybně hratelná, je nutné ji zachytit bez jakéhokoli lepení do speciálních držáků ať již z paspart, či zdánlivých osiček a pak většinou nezbude, než vybrat některý vhodný způsob prostorového rámování.

Limitovaná LP deska Roxette patří mezi ty, které se již nikdy přehrávat nebudou, je tedy je rámovaná v uzavřeném kazetovém rámu červené barvy a je umístěná na černém sametu pro lepší efekt a vyšší kontrast. Samet jako podklad je úžasný, ale protože jej téměř není možné vyčistit, není vhodný pro rámování, která by se měla otevírat. V tomto zajímavě lakovaném rámu je samozřejmě použito špičkové antireflexní sklo, aby výsledný dojem nebyl ničím zkreslený a barvy vinylu dokonale vynikly.

Skupina: Roxette, Album: It Must Have Been Love, Limitovaná červená reedice, vydáno 6. května 2015

Barevné rámy
Prostorové rámování LP desky Roxette na sametový podklad do červeného rámu | © Frame-it.cz
Prostorové rámování gramofonové desky Roxette na sametový podklad do červeného rámu | © Frameit.cz

moderní RÁMOVÁNÍ vinylu

Jedno z nejlepších alb všech dob si samozřejmě zaslouží, aby na něj nesedal prach. Kvalitní rám je proto výborné místo. Zarámovaná deska je chráněná, a když by byla chuť, je možné si ji i přehrát. Památeční LP deska The Joshua Tree od U2 dostala kvalitní, lehce rockový, rám v černém laku, který výborně ladí s deskou a je doplněný o paspartu, která neutrální bílou dokončí celkový dojem. Desku před prachem i slunečním světlem ochrání kvalitní galerijní antireflexní sklo, které se zdá, jako by v rámu bylo neviditelné a nijak tak pohled na desku neruší.

Skupina: U2, Album: The Joshua Tree, vydáno 9. března 1987

Moderní černý rám na rámování alba U2 včetně obalu  | © Frameit.cz
Moderní prostorové rámování Vinylu LP U2 The Joshua Tree do černého rámu | © Frame-it.cz
Gramofonová deska U2 je zárámovaná částečně zasunutá v obalu | © Rámařství Frame it.cz

Zlaté Rámování zlaté desky

Skupina: Vulk, Album: Ground For Dogs, vydáno 25 května, 2018

Zcela otevřeně, ono to vlastně žádná opravdu zlatá deska není, není to ani platinová deska a pravděpodobně ani nikdy nebude. Pro většinu posluchačů v Praze je baskická skupina Vulk spíše okrajovou či možná i zcela neznámou záležitostí a asi by je ani nenapadlo nechat si jejich desku zarámovat.

Jenže při rámování je úplně jedno, co si myslí běžná veřejnost, důležité je jedině to, co si myslíte vy. A právě majitel této desky ji má rád. Má jí velmi rád a je jeho srdcí bližší než díla mnoha slavných autorů. A protože jí má nejen rád, ale má s ní spojené i vzpomínky a spoustu vtipných a těžko uvěřitelných zážitků, rozhodl se její rámování pojmout ve velkém stylu, protože pro něj osobně je cennější a zlatější než všechny zlaté desky světa.

Zatímco většina LP desek se rámuje spíše jednodušeji a technicky, tato je s velkou mírou nadhledu a ironií zarámovaná až přemrštěným způsobem do výrazného novobarokního zlaceného rámu blondelového typu, který tak skvěle kontrastuje s hudbou na vinylu.

Při rámování je použita vrstvená pasparta a zlacená fileta, které nejenže podpoří celkový luxusní vzhled, ale drží desku v rámu. Ta není nijak jinak přichycena a je možné ji případně opětovně vyjmout a přehrát.Blondelové rámy
Luxusní rámování LP desky do zlaceného blondel rámu s paspartou a zlatou filetou | © Frameit.cz
Luxusní rámování LP desky do zlaceného blondel rámu | © Frame-it.cz
Luxusní rámování LP desky do blondel rámu s tradičním ornamentem | © Rámařství Frame it.cz