Rámování LP&CD desek

Gramofonová deska U2 je zárámovaná částečně zasunutá v obalu

Jak zarámovat LP desku

Klasické gramofonové desky (vinyly) jsou v Praze opět velice populární a tak se s nimi v rámařství setkáváme velice často. Ani se nemusí jednat o oficiální zlaté a platinové desky. Klasická vinylová deska vaší oblíbené skupiny si totiž bezesporu zaslouží, aby na ní nesedal prach a byla hezky na očích. Podobně často se ale objevuje dotaz, jak se takové LP desky vlastně rámují…

Zarámovat vinyl je vlastně podobně náročné jako každé jiné objektové rámování, jediné co je trochu jiné, je občasná nutnost zařídit, aby desku bylo opět možné vyjmout a přehrát.

Pokud se jedná jen o památku a již se přehrávat nemusí, je to samozřejmě snadné a je možné rámovat jak do paspartového výřezu, tak bez potíží i do prostorového rámu s 3D efektem, protože si nemusíme lámat hlavu se složitým uchycením desky v rámu.

Pokud se má LP deska ještě v budoucnu vyjímat z rámu a má být bezchybně hratelná, je nutné ji zachytit bez jakéhokoli lepení do speciálních držáků ať již z paspart, či zdánlivých osiček a pak většinou nezbude, než vybrat některý vhodný způsob prostorového rámování.

Limitovaná LP deska Roxette patří mezi ty, které se již nikdy přehrávat nebudou, je tedy je rámovaná v uzavřeném kazetovém rámu červené barvy a je umístěná na černém sametu pro lepší efekt a vyšší kontrast. Samet jako podklad je úžasný, ale protože jej téměř není možné vyčistit, není vhodný pro rámování, která by se měla otevírat. V tomto zajímavě lakovaném rámu je samozřejmě použito špičkové antireflexní sklo, aby výsledný dojem nebyl ničím zkreslený a barvy vinylu dokonale vynikly.

Skupina: Roxette, Album: It Must Have Been Love, Limitovaná červená reedice, vydáno 6. května 2015

Barevné rámy

moderní RÁMOVÁNÍ vinylu

Jedno z nejlepších alb všech dob si samozřejmě zaslouží, aby na něj nesedal prach. Kvalitní rám je proto výborné místo. Zarámovaná deska je chráněná, a když by byla chuť, je možné si ji i přehrát. Památeční LP deska The Joshua Tree od U2 dostala kvalitní, lehce rockový, rám v černém laku, který výborně ladí s deskou a je doplněný o paspartu, která neutrální bílou dokončí celkový dojem. Desku před prachem i slunečním světlem ochrání kvalitní galerijní antireflexní sklo, které se zdá, jako by v rámu bylo neviditelné a nijak tak pohled na desku neruší.

Skupina: U2, Album: The Joshua Tree, vydáno 9. března 1987

Zlaté Rámování zlaté desky

Skupina: Vulk, Album: Ground For Dogs, vydáno 25 května, 2018

Zcela otevřeně, ono to vlastně žádná opravdu zlatá deska není, není to ani platinová deska a pravděpodobně ani nikdy nebude. Pro většinu posluchačů v Praze je baskická skupina Vulk spíše okrajovou či možná i zcela neznámou záležitostí a asi by je ani nenapadlo nechat si jejich desku zarámovat.

Jenže při rámování je úplně jedno, co si myslí běžná veřejnost, důležité je jedině to, co si myslíte vy. A právě majitel této desky ji má rád. Má jí velmi rád a je jeho srdcí bližší než díla mnoha slavných autorů. A protože jí má nejen rád, ale má s ní spojené i vzpomínky a spoustu vtipných a těžko uvěřitelných zážitků, rozhodl se její rámování pojmout ve velkém stylu, protože pro něj osobně je cennější a zlatější než všechny zlaté desky světa.

Zatímco většina LP desek se rámuje spíše jednodušeji a technicky, tato je s velkou mírou nadhledu a ironií zarámovaná až přemrštěným způsobem do výrazného novobarokního zlaceného rámu blondelového typu, který tak skvěle kontrastuje s hudbou na vinylu.

Při rámování je použita vrstvená pasparta a zlacená fileta, které nejenže podpoří celkový luxusní vzhled, ale drží desku v rámu. Ta není nijak jinak přichycena a je možné ji případně opětovně vyjmout a přehrát.Blondelové rámy

muzeální rámování cd

Myslím, že v Praze v množství zarámovaných hudebních nosičů jednoznačně vedou vinylové LP a SP před moderními CD disky, alespoň tedy u nás ve Frameit.cz. Klasické vinyly jsou prostě krásné. Ale to neznamená, že by se moderní CD rámovat nedala. Třeba právě podepsané CD s albem Anti od Rihanny s obrazem od izraelského umělce Roye Nachuma na přebalu. Je zarámované v jednoduchém elegantním černém rámu, s černou paspartou a zlatou ostrohrannou filetou, která ladí k detailům alba, samozřejmě s kvalitním antireflexním sklem s vysokým UV filtrem, aby barvy CD byly pěkně vidět a podpisy nevybledly.Filety do rámů

I nehratelná LP deska si zaslouží kvalitní rámování

Trochu jsme přemýšleli, jestli rámování téhle PL desky zařadit sem, anebo spíše mezi objekty či obrazy. V Praze rámuje spíše oblíbené či významné desky, které si jejich majitelé chtějí uchovat na očích po dlouhá léta, než vinyly, do kterých jsou vyřezány jiné motivy. Jenže tady je navíc vyřezaná ještě i Gun-Marie Fredriksson z Roxette, takže je to jasné…

Když jsme toto vyřezané LP rámovali, brali jsme v úvahu, že v interiéru bude viset velice blízko jiné desky, kterou jsme již dříve rámovali, a proto jsme se snažili vybrat sice ne stejný, ale typově velmi podobný rám. Nechtěli jsme nicméně používat zcela identický rám, protože to z pohledu bytového designu není příliš dobré, vše by bylo přehnaně uniformní a jednolité a působilo spíše jako nějaká výstava někde v kavárně než jako skutečný interiér opravdového bytu.

Pro gramodesku jsme zvolili moderní poměrně úzký, ale dostatečně hluboký rám s černým lesklým lakem a jemnou patinou. V pozadí je tmavošedá pasparta, která je neutrálně elegantní a ladí s deskou i rámem, ale není přehnaně kontrastní jako by byly bílé či barevné odstíny pasparty. Díky tomu, že je obraz do vinylu vyřezaný, umístili jsme jej na zlatý podklad, který vyřezaný motiv krásně zdůraznil. Zlatá navíc báječně evokuje zlatou desku a to není vůbec špatné…

Protože se ve skutečnosti jedná o LP, které si v gramofonu již nikdy nezahraje, neřešili jsme nutnost muzeálních postupů rámování ani možnosti, jak desku v budoucnu opět vyjímat, jako tomu bývá obvykle. I použité sklo je vybrané s důrazem na prostupnost světla a skvělé podání barev, ale nepovažovali jsme za nutné utrácet za sklo s vysokou UV ochranou, které ba za normálních okolností chránilo vinyl před stárnutím a křehnutím.Rámování objektů