neobvyklé předměty

/WEB-galerie/07_objekty/001_LP%20desky/Ramovani_LP_Desky_U2_Joshua_Tree_Detail.jpg

Rámování vzpomínek

Zapomeňte na všechny stereotypy a předsudky. Nenechte se ovlivňovat názorem jiných lidí. Vůbec nevadí, že chcete rámovat něco, co není, až tak úplně běžné. Nezáleží na tom, o co se ve skutečnosti jedná, nezáleží na tom, že to možná nemá vůbec žádnou cenu. Jediné na čem záleží, je jak důležité je tato věc pro vás, co pro vás znamená, jaký má příběh a jak jí máte rádi.

Alespoň my věříme, že zarámovat je možné téměř vše. Věříme, že rámovat by se mělo to, co má smysl, ne to co je pouze drahé.

Rámování LP desky

Jedno z nejlepších alb všech dob si samozřejmě zaslouží, aby na něj nesedal prach. Kvalitní rám je proto výborné místo. Zarámovaná deska je chráněná, a když by byla chuť, je možné si ji i přehrát. Památeční LP deska The Joshua Tree od U2 dostala kvalitní, lehce rockový, rám v černém laku, který výborně ladí s deskou a je doplněný o paspartu, která neutrální bílou dokončí celkový dojem. Desku před prachem i slunečním světlem ochrání kvalitní galerijní antireflexní sklo, které se zdá, jako by v rámu bylo neviditelné a nijak tak pohled na desku neruší.

Moderní 3D rámování LP desky do černého rámu - detail
3D rámování LP desky do černého rámu
3D rámování LP desky do černého rámu - detail

rámování historické kabelky

Zarámovat lze bez problému i starou stylovou kabelku. Elegantní zlatý rám je svým pojetím velmi moderní a je doplněn o hnědý podklad se kterým kabelka barevně ladí a zároveň je s oběma v kontrastu svým starým stylem. Díky tomu vynikne a rámování je spíše výstavní, než aby bylo jakkoli „přeplácané“. Ve výsledku tak na zdi visí luxusní a elegantní zarámovaný kousek plný emocí a vzpomínek.Vitrínové rámy
Prostorové 3D rámování staré kabelky na sametu
Prostorové 3D rámování staré kabelky
Prostorové 3D rámování historické kabelky
Priostorové rámování Novin do výrazného glamour  rámu

JAK SE RÁMUJÍ Noviny

Je neuvěřitelné, že už utekla taková doba od smrti Davida Bowieho. Stále ale zůstává hvězdou a jednou z nejčastěji rámovaných celebrit. Přestože se nejčastěji setkáváme s rámováním LP desek, lístků na koncerty a samozřejmě i zarámovaných trsátek hudebních hvězd, jedná se tentokrát o zarámované noviny - britské vydání deníku Metro věnované právě Davidu Bowiemu.

Noviny jsou složené v původním formátu a přichycené na bílé paspartě a jsou v krásném moderním stříbrném rámu, který tak výtečně ladí ke stylu Glam Rock a tedy i Davidovi.

jAK ZARÁMOVAT staré DOPISY

Správné rámování dopisy, písemnosti i jiné cennosti nejen dokáže krásně prezentovat v interiéru, ale při volbě vhodných muzeálních a archivních materiálů je i dlouhodobě ochrání před sluncem, UV zářením, i kyselým okolním prostředím pro další generace, téměř jako by byly v muzeu.

Starý dopis i pohlednici jsme zarámovali do tzv. kazety, kde se téměř volně vznášejí nad podkladem, a zdá se, že je vůbec nic neomezuje. Kombinace tmavé muzeální pasparty a kvalitního dřevěného rámu s neobvyklým zlacením dávají zarámovaným dopisům skvěle vyniknout. Sklo je nejen antireflexní, ale poskytuje i vysokou ochranu proti UV a rámované objekty tak účinně chrání. Díky elegantnímu zarámování se z dopisů, které by jinak ležely jen doma v šuplíku, stal úchvatný doplněk interiéru.

Muzeální sklo
Muzeální rámování starého dopisu a dopisnice do zlatého rámu | © Frame-it.cz
Zarámovaný historický dopis na tmavohnědém podkladě s prostorovým 3D efektem | © Frameit.cz

Rám na čepici Kufi

Občas se i nám může zdát, že některé věci se snad opravdu zarámovat nedají. Naštěstí je to ale jen opravdu zdání…

Některé objekty a suvenýry může být velmi náročné zarámovat, protože jsou neobvyklé a „podivně tvarované“, některé jsou prostě jen velmi velké a běžné obrazové rámy by na ně nestačily.

K těmto patří i tahle krásná vyšívaná pokrývka hlavy – pravděpodobně čepice Kufi. Sama je sice malá, ale je bezmála 9 cm vysoká a to je pro běžné rámy příliš. Naše rámy naštěstí v žádném případě běžné nejsou, a proto jsme čepici mohli zarámovat do krásného jemně ornamentálního rámu, který skvěle ladí k jejímu vzoru a celek bude nádhernou připomínkou vašich cest.


rámy na Suvenýry z cest - kakaový bob

Jsou čokoláda a cestování Váš život? Kakaový bob je pak ideální suvenýr z Vašich cest...

I takto rozměrný předmět lze zarámovat, aby byl zachován na dlouhou dobu, „nechytal prach“ někde na polici a navíc dělal úžasný dojem na návštěvy. Při rámování bylo ale zapotřebí dřevěný rámeček v provensálském stylu upravit a prohloubit na téměř dvojnásobek původní hloubky. Kazetový rám je tak velice hluboký a s poklidem je jej možné uzavřít kvalitním plně antireflexním sklem v galerijní kvalitě. Pasparta je samozřejmě zakázkově vyrobená, aby působila jako jutový pytel a dokonale ladila jak k barvě vybraného rámečku, tak i samotnému bobu.

Kakaový bob na textilní paspartě
Prostorové 3D rámování suvenýru - kakaový bob
Kakaový bob na textilní paspartě - detail

Rámování vlajky

Jak se rámuje vlajka, která vlála na demonstracích v listopadu 1989 a na jejíž rukojeti jsou připsána data jednotlivých demonstrací? 

V tomto případě je nutné se během rámování zejména postarat o to, aby vlajka nebyla nijak poškozena a bylo jí možné v případě nutnosti z rámu opět vyjmout a použít. Vlajka je proto opatrně zachycena na archivní paspartě, je v prohloubeném rámu, aby se krásně vešla a pod antireflexním sklem s UV filtrem, aby byla perfektně vidět a byla chráněna.

Rámování vlajky z demonstrací v listopadu 1989 | © Frame-it.cz
Rámování vlajky z demonstrací v listopadu 1989 | © Rámařství Frame it

Medaile zarámované v hlubokém černém 3D rámu | © Frame-it.cz

Rámování medailí

Kompletní sada medailí z Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF v Praze 2015

Rámování medailí máme moc rádi. Moc rádi ho máte i vy, proto se u nás medaile k rámování objevují taky tak často. A protože je navíc jejich rámování odlišné od dresů i jiných objektů, rozhodli jsme se jim věnovat samostatnou kapitolu.

Městská taška

Na světě je asi jen velice málo běžných věcí, které nelze zarámovat. A je ještě méně věcí, které si rámování nezaslouží – ke spoustě předmětů denní spotřeby se často vážou bohaté vzpomínky a tak je jedno, že se nejedná o nijak cenné dílo. Hlavní je že rámovaný objekt má pro vás citovou hodnotu. Často se nám proto na zarámování objeví i nákupní tašky.

Jako například tato, která je ale výjimečně velice speciální a je ušitá z části umělecké instalace „Zukunftsträume“ 2019 od Daniela Kostova. Je rámována moderním způsobem v bílo-stříbrném hlubokém rámu.

Igelitová taška

Dnes si naštěstí jen málokdo vzpomíná, že někdy vůbec existoval nějaký Tuzex a zdá se, že brzy již snad nikdo ani nebude vědět, co to vlastně byly ty igelitové tašky…

V hlubokém vitrínovém rámu je proto právě taška Tuzex připomínkou dob, které dávno minuly a snad se již nikdy nevrátí.

A aby to pro socialistický podnik zahraničního obchodu bylo stylové, je rámováno do dřevěného italského rámu v bílé barvě s boky v barvě tisku tašky, americké pasparty a galerijního německého skla…

KAZETOVÝ RÁM NA diplom

I když často rámujeme velice drahé obrazy od významných malířů, ve skutečnosti jsou pro nás nejcennější ty věci, které si sebou nesou vzpomínky a jsou proto mimořádně cenné pro ty, kteří je vlastní. Moc rádi proto rámujeme rodinné vzpomínky, suvenýry a památky na předchozí generace.

Mezi ty samozřejmě patří i nádherné poděkování stvrzující udělení bronzové medaile za službu dobrovolné sestry za první světové války. Listina je výrazně poškozena a deformována, při rámování jsme zachovali její naprostou přirozenost a byla proto zarámována do hlubokého kazetového rámu v jemné krémové barvě s paspartou v barvě suchého konopí a samozřejmě s kvalitním sklem, které diplom nejen dokonale zobrazí, ale ochrání jej i před předčasným stárnutím. Objektové rámování je jednoduché a stylově velice čisté.

Prostorové rámování historického diplomu
Bronzová medaile za službu dobrovolné sestry za první světové války - detail
Kniha The Last Whole Earth Catalog oboustranně zarámovaná do průhledného boxu | © Frame-it.cz

oboustranné rámování knihy

Zdá se, že kniha je opravdu nejlepší přítel člověka. Jak jinak si vysvětlit, že je jich tolik rámováno a ze součásti knihovny se častou stávají ozdobou interiéru. Při výběru vhodného rámu na knihu je vždy nutné počítat s její tloušťkou, obvykle vysokou vahou a nutností zachovat knihu v rámu nepoškozenou, aby se případně dala opět vyjmout a přečíst. Tak je tomu i u brožované knihy The Last Whole Earth Catalog ze srpna 1972. Tento katalog je zarámovaný plně průhledným způsobem, je umístěný do zakázkově vyráběného boxu a je vidět z obou stran. V boxu je jen volně vložený a v případě nutnosti jej lze bez problémů vyjmout a číst. Celek je orámovaný krásným mimořádně hlubokým rámem, který celou knihu i jejich 452 stran bez problému pojme.Objektové rámy
Prostorové 3D rámování boxerských MMA rukavic - Makhmud Muradov

Rám na rukaviceRámování dresů

Sportovní rukavice, boxerské rukavice a v poslední době ani MMA rukavice vlastně už ani tak neobvyklé předměty pro rámování nejsou. Rámování sportovních trofejí se u nás už pevně zabydlelo a tak bylo postupně nutné řešit i komplikace, které tyto mohutné objekty vytvářejí.

Boxerské rukavice jsou velmi objemné zároveň je většinou důležité vidět z nich co možná největší část. Velmi hluboké rámy by mohly pohledu na strany rukavic zbytečně bránit. Proto je možné postavit zcela nový typ rámu – v podstatě zcela průhlednou vitrínu podobnou jako bývá zvykem v muzeích. Tato vitrína může být zcela průhledná, či může být jako v případě této MMA rukavice podložena fotografiemi a doplněna o mosaznou cedulku s věnováním.

Rám na LP desku

Klasické gramofonové desky i CD do rámů přicházejí velice často ani se nemusí jednat o oficiální zlaté a platinové desky. Klasická vinylová deska vaší oblíbené skupiny si totiž bezesporu zaslouží, aby na ní nesedal prach a byla hezky na očích.

Limitovaná LP deska Roxette je rámovaná v kazetovém rámu červené barvy a je umístěná na černém sametu pro lepší efekt a vyšší kontrast. V tomto zajímavě lakovaném rámu je samozřejmě použito špičkové antireflexní sklo, aby výsledný dojem nebyl ničím zkreslený.

Barevné rámy
Výrazné prostorové rámování LP desky Roxette do červeného 3D rámu
Výrazné prostorové rámování LP desky Roxette do červeného 3D rámu

Luxusní rám na koberec

Na zarámování tohoto nádherného ručně zlatem vyšívaného závěsného koberce z Dubaje jsme připravili zcela jedinečný a exkluzivní mistrovský rám.

Tento nádherný rám z kusu masivního dřeva je ručně vyřezávaný v mistrovské řezbářské dílně za použití tradičních postupů i materiálů. Mistrovský um je v tomto rámu patrný v každém detailu stejně jako neuvěřitelný luxus, který z něj vyzařuje. Rám je navíc zlacený citrónovým zlatem typickým pro Arabský poloostrov a je doplněný o hluboce černý samet a skvělé téměř neviditelné galerijní sklo, aby nic nekalilo dojem z koberce v rámu a jeho barvy byly živé a jasné.

Luxusní rámování koberce do vyřezávaného mistrovského rámu
Luxusní rámování koberce do vyřezávaného mistrovského rámu - detail rámu

Hluboké rámy na mušle

Když je léto v plném proudu, mnoho z nás si obvykle od moře přiváží spousty suvenýrů. Mezi nimi i na pláži nasbírané mušle. To, co je tak nádherné na pláži, se pak často povaluje po šuplících a poličkách, sedá na to prach a nikdo nerví, jak je v interiéru nejlépe vystavit.

Proč si ale tyto suvenýry nepovýšit do nádherných bytových dekorací? Zarámujte si mušle a další trofeje do obrazových rámů a povyšte je tak na zcela osobní obraz.

Rámování objektů patří mezi naše speciality a tak dokážeme zarámovat i velmi velké kousky. V tomto případě jsou téměř pět centimetrů vysoká mušle a jen o něco málo nižší hnězdice uchyceny v kazetě z černého sametu, jsou vloženy do dřevěného kazetového rámu v shabby chic stalu barvy mokrého mořského písku a působí tak jako luxusní šperk. Díky použití galerijního antireflexního skla neruší pohled do rámečku žádné zbytečné odlesky a černá barva sametu zůstává opravdu hlubokou černou. Výsledek rámování je díky tomu zcela perfektní.

Zarámovaná mušle na černém sametu a v hlubokém prostorovém rámu
Mořská hvězdice v bílém shabby chic 3D rámu

Luxusní Rámování květinového obrazu

Rámování květinového obrazu z umělých látkových květin do krásného ornamentálního rámu  | © Frame-it.cz

Jestliže nemáte žádný obraz, který byste chtěli zarámovat, ale jste dostatečně kreativní, máte téměř vyhráno. Zarámovat se totiž dá téměř cokoli, co Vám udělá radost. A když přeci jen toužíte po obraze na zdi, ale nechcete žádný kupovat a ani sami neumíte malovat ani to nemusí být problém - obraz se dá přeci utkat, vyšít, ukáčkovat či poskládat z tylu, jako v tomto případě.

Společně s našimi oblíbenými designery ze studia Epes-rades jsme zarámovali zajímavou instalaci z umělých květin do výrazného bílo-stříbrného dřevěného rámu s krásným vzorem. Zarámovaný obraz je tak krásnou kombinací klasiky a moderny a výsledek je tak nejen skvělý, ale i naprosto nadčasový.Obrazy v rámech

rámování známých obrazů z bónbónů a čokolády

Jsou lidé, kteří mají rádi sladké a jsou lidé, kteří sladké milují a pak jsou lidé, kteří jsou jím tak posedlí, že jím i tvoří kopie známých obrazů slavných malířů...

Tady je to ale přeci jen trochu jinak a tyto tři slavné obrazy – Hvězdná noc Vincenta Van Gogha, Výkřik Edvarda Muncha i Mona Lisa Leonarda da Vinci vznikly na zakázku jako dekorace do známého obchodu se sladkostmi. Rámy bylo nutné vybírat takovým způsobem, aby obrazy působily honosně a rámy navíc opravdu chránily dílo před nenechavci, kteří umění zkrátka „žerou“… Bombónové obrazy dostaly výrazné rámy, které jsou velmi výrazné a zároveň se liší od stylu rámů původních obrazů - přeci jen cílem nebylo dělat žádné kopie, ale jen si trochu pohrát a zasmát se.

Zvolené rámy jsou velmi kvalitní, mohutné a pevné, aby unesly obrovskou váhu, kterou obrazy mají. To při rámování bylo jedním z největších omezení. Dalším byla i výrazná nepravidelnost obrazů, kvůli které bylo zapotřebí rámy i podkladovou desku upravovat, aby nikde nic nepřekáželo a vše perfektně sedělo. Výsledek rámování za tuto námahu ale opravdu stál a sladké zarámované poklady nyní vypadají prostě „k nakousnutí.“

Rámování mozaiky z bonbónů a želé tvořící obraz Starry night | © Frameitcz
Rámování mozaiky z bonbónů tvořící obraz Edvarda Muncha Výkřik do zlatého rámu | © Rámařství Frame it.cz

ZARÁMOVANÁ KOŽEŠINA JAKO DESINOVÝ PRVEK V INTERIÉRU

Chybí Vám v interiéru obraz, nebo rám, který by vše oživil a interiéru dodal styl? Žádný problém, rámovat se totiž nemusí nutně jen obrazy, plakáty nebo fotografie. Zarámovat se dá v podstatě cokoli a je až neuvěřitelné, jak i ta zdánlivě nejzbytečnější věc může správně zarámovaná vypadat skvěle. Tentokrát si designérka ze studia Epes-rádes vybrala zcela běžnou umělou kožešinu ve výrazně žluté barvě. Společně jsme ji zarámovali do kvalitních rámů z dílny Lira český Krumlov, a v moderním interiérů tento výrazně patinovaný rám společně se zajímavým rámovaným objektem působí naprosto úžasně.

Jak se rámuje památník

Mám pocit, že osudem mnoha památníčků bylo mít několik málo zápisu a pak být odloženo. Tenhle památníček má jen jeden jediný zápis, ale měl to štěstí, že právě ten první zápis s obrázkem neudělal nikdo menší než Max Švabinský. A tak se stalo, že to, co má uchovávat, musí být samo uchováno pro příští generace.

Rámování památníčků i jiných knih vlastně není nic zase až tak moc složitého. Je třeba se ale postarat o to, aby byl dostatečně hluboký rám a aby kniha byla zachycena muzeálním způsobem, tedy bez lepení a dalších nevratných postupů.

Dřevěný kartáčovaný rám v patinované černé barvě jsme prohloubili, aby se do něj kniha vešla a ještě nad ní zbyl dostatek místa a nic se neopíralo o sklo. Pro knihu jsme vyrobili speciální zpevňující držák a opatrně ji přišili přes hřbet a volné listy k podkladu. Listy proto drží otevřené na straně ilustrace, kdyby se ale někdo rozhodl, mohl by knížku vyjmout a do památníčku udělat další zápis.

Rámování pak dokončuje muzeální sklo s vysokým UV filtrem, aby byla kniha včetně ilustrace chráněna dlouhodobě chráněna proti vyblednutí.Rámování obrazů
Hluboký černý dřevěný rám s patinou s knihou | © Frameit.cz
Rámování knihy - historického památníku do prostorového rámu | © Frame-it.cz
Dřevěný prostorový rám je dost hluboký, aby pojmul celou otevřenou knihu | © Rámařství Frame it.cz