Andy Warhol
6. srpna 1928 Pittsburgh, Pensylvánie, USA – 22. února 1987 New York City, New York, USA
Andy Warhol (původním jménem Andrew Warhola) byl americký malíř, grafik, filmový tvůrce a vůdčí osobnost amerického hnutí pop-artu. Na počátku jeho kariéry byly reklamní ilustrace na nejrůznější produkty, později se proslavil jako malíř, režisér i manažer rockové skupiny The Velvet Underground.
Volné umění - sítotisky - začal Warhol tvořit v roce 1960, jednalo se o obrazy inspirované hollywoodskými hvězdami ať již živými, jako je Marilyn Monroe tak i komiksovými jako například Superman. K nim brzy přidal díla s odkazy na různé produkty a objekty typické pro americkou konzumní společnost a reklamu včetně snad nejznámější Campbellovy polévky. Již v tomto období se plně projevuje Warholova cílená komunikační chladnost a rezervovanost, která ústí v úplné odosobnění jeho děl. Spíše než jako umělec se do jisté míry projevoval jako značka.
Andy Warhol byl jednou z nejpronikavějších osobností v americkém umění druhé poloviny 20. století. Nejenže byl jedním z hlavních představitel pop artu, byl i tvůrcem nové avantgardy, živoucím centrem uměleckého života a nadto významně podporoval mladé umělce. Ačkoli i dlouho po své smrti vzbuzuje kontroverze a diskuze, je jeho dílo zcela jedinečné a vysoce originální a oceňované i dnes.

Po smrti prezidenta Johna F. Kennedyho, Warhol představil rozsáhlou sérii obrazů a serigrafií, věnované Jackie Kennedyové. Červená verze obrazu Jackie z roku 1964 zpracovává oficiální fotografii Jackie Kennedyové z dovolené, kterou Warhol našel v knize v obchodě se suvenýry. Warhol mírně změnil účes i úhel pohledu, aby výsledek více odpovídal jeho portrétům Marilyn Monroe.
Andy Warhol využil výrazné červené a kontrastní tmavomodré a mořské modři, aby zdůraznil vyznění portrétu a rysů Jackie. Proto jsme se při rozhodování, jak tento obraz zarámovat, rozhodli jít stejným směrem a výběrem výrazného červeného rámu ještě více zdůraznit autorův záměr.
Obraz proto dostal nádherný italský červený rám ve vysokém lesku s ornamentem inspirovaným barokními vzory. Rámování tak dokonale navozuje ducha pop-art a přitom je dostatečně elegantní k výzanmu obrazu. Červený rám pochází z dílny významného italského výrobce, který získal světovou proslulost právě díky svým mimořádně kvalitním lakovaným rámům. Obraz je pak doplněn již jen klasickou bílou papírovou paspartou a samozřejmě špičkovým plně antireflexním sklem s UV filtrem.
Pop-Art Rámování obrazu Mickey Mouse
Andy Warhol, Mickey Mouse, Litografie, 40 x 50 cm, 1986
Ačkoli se Andy Warhol začal věnovat komiksu a komiksovým postavám velmi záhy, patří tato litografie k velmi pozdním dílům vzniklých krátce před Warholovou předčasnou smrtí.
Rámování tohoto obrazu do jisté míry předurčil již sám autor, neboť tisková plocha litografie je výrazně menší, než rozměr celého papíru, je proto nutné rámovat s poměrně širokou paspartou, aby se dílo do rámu vešlo.
Přesto je použitá pasparta ještě výrazně větší, aby obraz měl dostatečný prostor a ještě více vyzněl a je použit i velmi výrazný rám, který v sobě kombinuje tradiční barokní vzory a dekorativní motivy akantového listu s moderním bílým lakem ve vysokém lesku. Tato kombinace je sama o sobě výrazně „konzumně pop-artová“ a pro obrazy a litografie Andyho Warhola je jako stvořená.
Kompletní rámování je samozřejmě v archivální kvalitě, pasparta i podkladová deska jsou plně nekyselé a bez obsahu ligninu, mají proto velmi dlouhou životnost a je možné je použít i pro muzeální účely. Rám je navíc doplněn o plnohodnotné antireflexní sklo s vysokým UV filtrem, který obraz chrání před škodlivým vlivem světla.

