Pasta Oner

Pasta Oner (* 28. prosince 1979, Trenčín), vlastním jménem Zdeněk Řanda, je český grafik, malíř, a sochař.

Malbě se věnuje od útlého věku tří let, když barevnými voskovkami, k nemalé radosti svých rodičů, vyzdobil svůj pokojíček. Vášeň pro mural art a graffiti mu ale zůstala a teprve pozvolna se jeho díla posouvala z „obvodových zdí“ galerií na jejich stěny…

Pasta Oner je jeden z nejznámějších představitelů graffiti scény, popartu i cartoonu a to nejen u nás. Saatch Art jej staví po bok nejvýznamnějších legend street artu a s nadhledem jej nazývá Michelangelem 21. století. Především je však autorem, který se zřejmě ničeho nebojí a už vůbec se nebojí provokovat, ironizovat a odhalovat současný nablýskaný svět v jeho pravé podobě.

Rámování tisků

Ačkoli je Pasta Oner dnes známý především pro svá plátna a velkoformátové malby ve veřejném prostoru, srdce většiny lidí si získal především díky svým pracím na papíře. Navazuje totiž na své dávné předchůdce, kteří se snažili svá výzanmná a téměř nedostupná díla pomocí uměleckého tisku zpřístupnit i širší veřejnosti . S touto svou snahou je mimořádně úspěšný a lidé jeho serigrafie a digitální tisky milují. Právě touto svou schopností přivést tolik mladých lidí zpět k umění si získal i nás.

Prostorové rámování s 3D efektem obrazu Last Day in Paradise

minimalistický Moderní rám

Pasta Oner, Last day in Paradise, Serigrafie, 50 x 70 cm

Minimalistické rámování v jednoduché bílém kazetovém rámu s 3D efektem a bílou paspartou.Při rámování obrazů Pasty Onera mnozí zažívají určitý vnitřní boj, zda být věrní stylu a zarámovat svou serigrafii hravě, či raději sáhnout po osvědčené klasice, která je tak často vidět v galeriích. Většinou je třeba zvážit, kolik prostoru obraz bude mít a zda musí zapadnout mezi jiné obrazy.

Rozhodnutí pověsit si doma takto výrazné a polarizující dílo navíc často vyčerpá odvahu majitele natolik, že dá před výrazným „popartovým“ a cartoon rámováním raději přednost klidnější jistotě.

Obraz v tomto jednoduše pojatém rámování vypadá stále báječně, ale je o něco menším solitérem a stává se z něj spíše "týmový hráč", který dobře zapadne mezi ostatní obrazy v interiéru.

Glamour kazeta

Pasta Oner, I think being alone can be a very beautiful thing, serigrafie, 66 x 46 cm

Pasta Oner se ve svých dílech snaží nastavit zrcadlo společnosti a ironizuje v něm náš aktuální svět bohatství, luxusu a reklamních klišé.

Proč se tedy při výběru rámování držet zbytečně při zemi a zcela se neoddat stejné myšlence? I původně jednoduše působící kazetový rám se doplněním o zlatou glamour paspartu rázem stane výkladní skříní.

Aby rámování bylo perfektní a nic obraz nerušilo, je použito samozřejmě kvalitní plně antireflexní sklo s UV filtrem. Díky 3D efektu rámování do galerijní kazety se obraz nad svým zlatým podkladem zdánlivě volně vznáší a jen na něj vrhá svůj stín…


Kazetové rámy
Prostorové rámování s 3D efektem obrazu Being alone is beautiful

barvy!

Svět Pasty Onera je plný barev, stejně barevné jsou jeho obrazy i grafiky a není žádný důvod, proč by takové nemělo být i rámování jeho děl… Nemusí to ale hned znamenat, že je třeba volit pestré a přehnaně „divoké“ rámy, či zbytečně dětsky působící rámování. Stačí moderní rám doplnit o barevnou paspartu či jiný barevný detail a výsledek se díky tomu posune opět o další úroveň výš. Každý z těchto tří sítotisků je v identickém rámu, ale má odlišný odstín modré, který nejlépe ladí s obrazem a zdůrazňuje jeho vlastní barevnost.Barevné rámy
Prostorové rámování s 3D efektem obrazu Last Day in Paradise
Prostorové rámování s 3D efektem obrazu Nothing Comes Easy

Kolik stojí rámování obrazů Pasty Onera

Pasta Oner, Dear future I´m ready now, Serigrafie, 50 x 70, 2019

Kolik stojí zakázkové rámování plakátů, tisků a obrazů na papíře ani zdaleka neurčuje jen samotný rám jako je tomu například u pláten. Ve skutečnosti je rozhodující celkový způsob rámování, kvalita zvolených paspart i podkladů a především pak druh skla, se kterým je dílo rámováno. Cena samotného rámu proto může činit i výrazně méně než polovinu částky za celé rámování.

Nedá se sice říct, kolik rámování stojí, přeci jen je příliš mnoho možností a proměnných, důležité je ale mít na paměti, že při troše rozmyslu, je možné mít za „stejné peníze mnohem více muziky“

Díky tomu je možné zvolit i mnohem kvalitnější a hezčí rám, aniž by bylo třeba platit o mnoho víc. Nezajímavé rámování do levného a jednoduchého hliníkového rámu s paspartou může ve výsledku vyjít na podobnou částku jako rámování do krásného a zajímavého rámu bez pasparty.

Obrazům Pasty Onera navíc výrazné rámování velmi sluší, více je totiž zdůrazní a ještě výrazněji posílí hravý vzhled a styl pop-art. Zatímco v tenkém hliníkovém rámečku by se jednalo jen o nevýrazný a lehce přehlédnutelný plakát, s výrazným ornamentálním rámem, který v sobě snoubí tradiční barokní ornamenty s moderním bílým lesklým lakem, se jedná o stylové a nepřehlédnutelné rámování, které se hodí do moderního i klasičtějšího interiéru a obraz rozhodně nikdo nepřehlédne.Rámování plakátů
Výrazné rámování serigrafie Pasty Onera - Dear Future
Výrazné rámování serigrafie Pasty Onera - Dear Future I am ready now
Výrazné rámování serigrafie Pasty Onera - Dear Future

ornamenty

Pasta Oner, Dear past thank you for all the lessons, Serigrafie, 50 x 70 cm

Při rámování obrazů nejsou téměř žádná omezení a při rámování pop artu, street artu a caroonu žádná omezení být nemohou, bylo by to zcela proti smyslu a filozofii těchto děl.

Není proto vůbec žádný důvod, proč si při rámování nepohrát a nepopustit uzdu své fantazii. Není tedy ani žádný důvod rámovat stylem, který se očekává, do jednoduchých a minimalistických rámů, které sice nikoho neurazí, ale přiznejme si to, nikoho ani nenadchnou.

Rozpor ukrývající se v obrazech Pasty Onera, oslava a zároveň zatracení současné společnosti, dokonale vynikne, když je podpořený až téměř rámováním, které by jinak bylo typické pro mohutná zrcadla, klasické obrazy na plátně a zámecké prostory.

& glamour

Pasta Oner, Last day in Paradise, Serigrafie, 50 x 70 cm

Jednou z nejskvělejších možností, jak zarámovat pop artový obraz je zvolit výrazné rámování v glamour stylu moderního baroka. Kombinace tradičních a lety ověřených ornamentů s moderně pojatým povrchem dokáže myšlenku pop artu velmi účinně zdůraznit.

Při rámování obrazu Last day in Paradise v modro šedé kombinaci jsme proto zvolili zdánlivě klidný černý rám, který ale svým spojením tradičního akantového ornamentu s vysoce leštěným černým lakem dodává obrazu eleganci a hravost. Protože všeho moc škodí, je rám doplněn o šedou archivální paspartu, která působí uklidňujícím dojmem a obraz s obrazem jej účinně a nenásilně propojuje.

Elegantní rámování

Pasta Oner, Success is the best revenge, Serigrafie, 70 x 100 cm

Pro nás je úspěch vždy dobře zarámovaný obraz, pro jehož rámování jsme použili jen kvalitní archivní materiály a který vypadá tak dobře, že bychom si ho klidně pověsili sami.

Mezi tyto obrazy samozřejmě patří i velká serigrafie Success is the best revenge v tmavomodré variantě. Pro někoho možná trochu překvapivě dobře vynikne tento tmavomodrý obraz na hlubokém černém podkladu, který je jen mírně kontrastní, ale přitom dostatečný a velmi elegantní. Celek doplňuje uhlazený nižší kazetový rám ve velice zajímavém provedení stříbra, jež odpovídá barvě tisku.Každý detail hraje roli

Pasta Oner, God saves, Serigrafie, 50 x 70 cm

V rámování obrazů není nic nevýznamné. Každá drobnost dokáže zcela změnit konečné vyznění rámovaného díla, zdůraznit jeho jinou část, barvu či náladu.

Jednou z možností, jak udržet spíše tradiční vzhled rámu a přesto rámování ozvláštnit a podpořit jednu z použitých barev, může být využití barevných akcentů uvnitř rámu.

V případě limitovaného tisku God saves, we spend jsme spojili tmavý černo-hnědý kazetový rám s tmavou paspartou do elegantní a nadčasové kombinace. Díky prostorovému 3D rámování se vytvořily prostory po vnitřních bocích kazetového rámu, které jsou vyplněné červenou barvou odpovídající obrazu. Rámování je díky tomu velmi klasické, ale při pohledu z boku probleskne červená barva na neočekávaném místě a donutí vás podívat se na obraz ještě jednou.

Rám na serigrafii Pasta Onera s červeným detailem
Rám na serigrafii Pasta Onera s červeným detailem

Moderní 3D zarámování

Detail prostorového rámování tisku Pasty Onera
Bílý prostorový rám na serigrafii Silly Habits Pasty Onera
Pasta Oner, Tell me all about your silly little habits, digitální tisk, 50 x 70 cm, 2020

Pasta Oner, Tell me all about your silly little habits, digitální tisk, 50 x 70 cm, 2020

Když se zákazníci rozhodují, jak zarámovat své obrazy a tisky od Pasty Onera, patří mezi nejoblíbenější způsob prostorové 3D rámování do hlubokých kazetových rámů, ve kterých se grafika téměř beztížně vznáší a nic jí neomezuje v rozletu.

Tento způsob rámování je opravdu nesmírně elegantní, moderní a nadčasový. Obrazy je možné udržet téměř minimalisticky čisté a jednoduché, či je možné pracovat i s různými barvami a jejich kombinacemi. V případě serigrafie Tell me all about your silly little habits je použitý jednoduchý ostrohranný rám v bílé matné barvě, který je doplněný o vnitřek v modré, která skvěle podtrhuje samotný obraz.Lesklý bílý pop-art rám

Pasta Oner, Tell me all about your silly little habits, serigrafie, 50 x 70 cm, 2020

Druhým obvyklým způsobem, jak vhodně serigrafie Pasty Onera rámovat, bývají naopak velmi výrazné, ornamentální až tak trochu přehnané rámy. Stejný obraz, ačkoli v jiném barevném provedení v takto výrazném rámování najednou vypadá úplně jinak, než hladký a jednoduchý prostorový 3D rám.

S výraznými rámy jsou obrazy ještě hravější a rozvernější, působí sice méně jako v galerii, ale o to více z nich dýchá styl Pop-Art. U této serigrafie jsme proto použili středně široký rám s tradičně pojatým ornamentem, ale v netradiční barvě bílého vysokého lesku. Rámování je doplněno o archivální podložku a muzeální distanční vložku, která zabraňuje dotyku obrazu s použitým antireflexním sklem.

Výrazné rámování tisků Pasty Onera

Pasta Oner, Choose to be happy, sítotisk, 50 x 70 cm, 2020

Kdo se bojí, nesmí do lesa - platí i v rámování. Kdo se bojí, bude mít i tak výrazné obrazy jako jsou serigrafie Pasty Onera zarámované jen v jednoduchých, minimalistických až „nijakých“ rámech a sebere jim tak všechen jejich lesk a život. Kdo se ale hned tak něčeho nezalekne, může mít doma jedinečný a výrazný kousek umění, který zcela odpovídá stylu Pop-artu a původnímu záměru autora.

Při volbě jak nejlépe zarámovat obrazy a plakáty Pasty Onera, je vedle prostorových rámů s 3D efektem mimořádně vhodné vybírat velmi výrazné, až dokonce přehnané rámování. Výrazné ornamentální a opulentní rámy k obrazům stylu Popartu totiž skvěle ladí. Když se u nás ve Frame it objeví další plakát od Pasty Onera, jsme proto moc rádi, když můžeme zvolit právě výrazné rámování.

Serigrafie Choose to be happy je rámována právě do takovéhoto hojně zdobeného a téměř barokního zlatého rámu, který je zkombinován s šedou paspartou podporující barvy obrazu a výtečným muzeálním sklem s antireflexem a vysokou ochranou proti UV záření na úrovni cca 92%.

Celé rámování je díky tomu velmi efektní a působí jednotným dojmem. Obraz je navíc chráněn proti stárnutí a bude po dlouhá léta vypadat stále stejně dobře.

Serigrafie Pasta Onera v ornamentálním rámu
Serigrafie Pasta Onera v opulentním rámu
Detail ornamentálního rámování tisku Pasty Onera
Stříbrná pasparta u obrazu Pasta Oner Dont Panic

Stříbrné paspartování

Při moderním rámování obrazů, nejen plakátů a serigrafií Pasty Onera, se často využívají hladké hluboké rámy s prostorovým 3D efektem. Tyto rámy bývají většinou strohé, minimalistické a v jednoduchých barvách, o to větší váhu má v zarámovaném obraze vhodně zvolená pasparta. Různé kombinace mohou podtrhnout a zvýraznit zcela jiné barvy obrazu, jeho náladu i celkové vyznění. Metalická stříbrná pasparta pomohla vytvořit světlý a odlehčený glamour vzhled.O paspartách
Stříbrná pasparta u obrazu Pasta Oner Dont Panic
Stříbrná pasparta u obrazu Pasta Oner Dont Panic

Barevné a hravé rámování

Barevné rámování obrazu Pasty Onera Dont Panic

Pasta Oner, Grown up, Serigrafie, 50 x 70 cm

Přestože obrazy Pasty Onera bývají obvykle v moderních hlubokých a hladkých rámech, či stylu moderního glamour a moderního baroka, mohou stejně dobře vypadat i zarámované v barevných rámech.

Jeho obrazy i tisky jsou téměř vždy barevné a hravé a stejně barevné a hravé může tedy být i jejich rámování. Barevné rámy bývají ale naneštěstí velice často subtilní a úzké, jakmile se však zvolí dostatečně široký rám, není již nutné používat dodatečnou paspartu, celkové vyznění se zjednoduší a zpřehlední a obraz ve výsledku působí barevným a hravým, ale zároveň i dospělým, dojem.O barevných rámech

Rámování dělá obraz

Pasta Oner, Last day in Paradise, Serigrafie, 50 x 70 cm

Nic naplat, rámování opravdu dokáže zázraky. I když je samozřejmě přehnané, že by rám dělal obraz, přesto různé styly rámování mohou vyznění díla zcela změnit, v některých případech úplně potlačit a jindy vyzdvihnout.

Protože se obrazy Pasty Onera velmi dobře prodávají, samozřejmě se u nás k zarámování objevují stejné serigrafie víckrát, či alespoň jejich různé barevné edice. Většinou nechceme opakovat rámování, které jsme dělali pro jiného zákazníka, vždyť možností je tolik, že žádné dva obrazy nemusí být stejné – ani dva lidé koneckonců nejsou zcela stejní.

Díky tomu ale zase vidíme, jak různé rámy, barvy pasparty a styly rámování vždy vykouzlí téměř úplně nový obraz.Rámování Tisků a Grafiky
Tisk Pasty Onera Last Day in Paradise rámovaný na modré paspartě
Tisk Pasty Onera Last Day in Paradise rámovaný s bílou paspartou
Tisk Pasty Onera Last Day in Paradise rámovaný v černém glamour rámu

Pasta Oner - rámování a prodej serigrafií a plakátů

Na letošním velice úspěšném Pop Up Shopu Pasty Onera se prodala spousta serigrafií s novými i staršími oblíbenými motivy. Ale ne každý, kdo si plakát koupil, si jej kupoval pro sebe; mnoho zákazníků v něm vidí především investici a plánuje jeho další prodej. Často se ve Frame-it.cz proto následně setkáváme s dotazem, zda je lepší prodávaný obraz zarámovat, nebo jej ponechat tak jak je.

U většiny obrazů, které se připravují pro prodej a do aukcí, je samozřejmě lepší vybrat vhodné rámování, protože zarámovaný obraz se vždy rychleji a lépe prodává. Na druhou stranu ale rámování již nijak výrazně nezvyšuje cenu prodávaného obrazu.

Cena vkusného a kvalitního rámování může být poměrně vysoká a v případě plakátů Pasty Onera bude i výrazně převyšovat původní pořizovací cenu na Pop Up Shopu. Kvalitní rámování by tak mohla být investice, která se při prodeji již nevrátí.

Pokud by se ale rámovalo do nekvalitních materiálů, skel a rámů, může to obraz nevratně poškodit a to by mohlo následný prodej zcela zhatit, či výrazně snížit cenu tisku. Pokud tedy plánujete Vaše plakáty a serigrafie Pasty Onera opět prodávat, raději je uložte do pevných kvalitních desek, aby se nepolámaly a nezmačkaly a nechte rámování až na jejich novém majiteli. Nezapomeňte, že nechávat plakáty, tisky a serigrafie v původních tubusech dlouhodobě není vhodné.