Blondelové rámy
Přestože jsou dnes již téměř vymizelé, představují blondelové rámy vrchol rámařského umění. Prakticky celý rám je vždy vytvářen ručně pomocí tradičních mistrovských postupů, každý rám přesně na míru připraveným unikátem a uměleckým dílem sám o sobě.
O modelových rámech
Co jsou blondelové rámy
Blondelové rámy své jméno získaly po nejvýznamnějším teoretikovi a učiteli architektury Francie 18. století Jacques-Francoisovi Blondelovi, který je nicméně na vlastní oči nikdy nespatřil. Jacques-Francois Blondel se v Paříži zabýval především rokokem a později neoklasicismem, významně je pomáhal rozvíjet a položil tak základní kameny uměleckým slohům, které v následujícím století přišly do módy a daly vzniknout tzv. blondelovému slohu.
Přestože jsou blondelové rámy i z tohoto důvodu občas pojmenovávány i jako francouzské rámy, ve skutečnosti vznikly a dosáhly svého vrcholu až s rozvojem neobaroka a druhého rokoka v Rakousku. Vůbec proto není vyloučeno, že první známý skutečný blondelový rám navrhl v roce 1834 vídeňský malíř Joseph Danhauser jako ozdobný, ale oproti svým předchůdcům, výrazně odlehčený rám.
Na rozdíl od jiných modelových rámů, blondelové rámy dodnes dodržují své tradiční tvary, ověřené rohové ornamenty, tradiční povrchovou úpravu zlacením plátkovým kovem i tvar s typickým blondelovým projmutím. Přestože mohou být na první pohled podobné ostatním ornamentálním a zdobným modelovým rámům, odlišují se od nich svou jedinečnou nerovnou linií vnějších hran s typickým blondelovým projmutím i odlehčeným, spíše plošším tvarem.
Není tedy možné tvrdit, že každý rám s uzavřenými rohy, rohovým a středovým ornamentem a se vzhledem rámů z 18. století je blondelový rám, to je ve skutečnosti jen jednou specifickou podskupinou modelových a ornamentálních rámů. Vůbec to neznamená, že by ostatní modelové rámy byly snad nějak horší či méně kvalitní. Blondelové rámy pouze musí splňovat spoustu kritérií, aby je tímto jménem bylo možné pojmenovat.
Proč jsou blondelové rámy v Praze i celé ČR najednou tak obtížně dostupné?
Všichni, kdo občas rámují obrazy a mají rádi tradiční zlaté blondelové rámy, si nyní asi kladou otázku, co se vlastně s blondelovými rámy stalo a proč jsou nyní nejen v Praze, ale v celé České republice tak těžko dostupné. Důvod je ale samozřejmě nasnadě – opět jde o peníze…
Většina blondelových rámů nabízených v Praze pocházela z tradiční české dílny Lira v Českém Krumlově. Její historie sahá až před rok 1880 a přes spoustu dramatických okamžiků, změn a milníků se Lira postupně dostala pod křídla nadnárodní skupiny Larson-Juhl. Díky skvělému rozvoji posledních let se zdálo, že tradiční ruční výroba rámů v České republice bude nezastavitelná a postupně ovládne Evropu, protože se zde koncentrovala i výroba z jiných zemí. Přesto se američtí vlastníci rozhodli upřednostnit finanční úspory před tradiční ruční výrobou, a proto ruční výrobu rámů, včetně unikátních blondelových rámů, v České republice ukončili. Skončila tak bohužel jedinečná tradice kvalitních ručně vyrobených blondelových rámů za velice přijatelné ceny.
Samozřejmě to ale neznamená, že by blondelové rámy u nás ve Frame-it.cz nebyly nadále dostupné. Nyní s partnery dokončujeme nové vzorky, abychom je našim zákazníkům mohli i nadále nabízet. Samozřejmě budou ale vypadat trochu jinak než typické české blondelové rámy a bohužel budou mít i typické západoevropské ceny. Ale bude to opravdu něco! Vzorky bychom měli mít již během března 2025, tak se těšte.
Mimochodem, pokud jste všímaví a pečlivě Frameit.cz čtete, pravděpodobně jste si všimli, že se na obrázcích nejedná o blondelový rám v pravém smyslu slova, ale o ozdobný rám, protože mu chybí některé pro blondelový rám typické prvky. Neměli jsme po ruce zrovna jiné fotografie, kterými bychom mohli článek doprovodit. Protože ale naprostá většina rámařů ani zákazníků netuší, že tyto nuance vůbec existují, tak i tento rám zcela běžně popisují jako blondelový a pro dnešek to tak ponecháme i my…