Rámování dětem

Obrázky dětí i obrazy pro děti – oboje tak velice důležité a přitom při rámování tak často opomíjené a zanedbávané… Obrazy věnované dětem mají velikou moc, dokážou okouzlovat dětskou duši a rozdávat radost. Ve skutečnosti jsou proto mnohem důležitější než všechny ostatní obrazy světa. A protože je rámování dětských obrazů naše srdcová záležitost, vytvořili jsme úžasnou kolekci krásných hravých a barevných rámů, které obrazům do dětských pokojíčků padnou jako ulité.

barevné rámy

Kde jinde si vyhrát s barvami než právě při rámování dětských obrázků. Rámování je skoro jako život – je takové, jaké si jej uděláte. Proč byste tedy měli zbytečně sahat po nevýrazných, obyčejných a nudných rámech. Vždyť obrázky které rámujete, malovali ti, na kterých vám nejvíce záleží – vaše děti.

Naplňte svůj svět radostí, tvary a barvami a nechte se vnést do kouzelného světa dětí, vždyť je tolik různých možností – úzké, široké, vysoké, hluboké, špičaté i ploché, hladké i s ornamentem, jednobarevné i vícebarevné, matné i lesklé, moderní i patinované – zkrátka samé nádherné barevné rámy na obrázky dětí i obrazy dětem věnované.

barevné pasparty

Přestože se obvykle u rámování do dětských pokojů používají spíše barevné rámy, jsou velice pěknou kombinací i jednodušší rámy doplněné o barevné pasparty. Pasparty jsou obvykle dostupné ve velmi široké škále barev i odstínů a je možno díky nim rámování nejen krásně a hravě sladit s obrázkem, ale i více rámů a obrazů mezi sebou. I vtipné ilustrace Sophie Harding prosto mají padnoucí pasparty ve výrazných barvách a o něco méně výrazné rámy v kombinaci bílé s barevnými hranami a vypadají vesele a vtipně.

Stylové rámy

Filip Pošivač, Paiwan o potopě, 2010, koláž, ilustrace knihy "Pomsta hadů - mýty tchaiwanských domorodců" pro nakladatelství Argo.

Ilustrace do dětských knih jsou pro nás jednou z nejdůležitějších oborů, kterým se malíři a ilustrátoři mohou věnovat. Jsme moc rádi, kdykoli je můžeme rámovat a jsme šťastní, když je můžeme zarámovat tak, že vypadají naprosto báječně. Jako třeba tato nádherná koláž od Filipa Pošivače. Obraz, i když dětský, má "dospělé rámování" se stříbrným designovým rámem a modrošedou paspartou a vypadá úchvatně.

Na dětské obrazy

Veselé dětské kresby si zaslouží veselé rámování, to ale neznamená, že by obrazový rám ale sám o sobě nezbytně musel být dětský a barevný. U tohoto dětského obrázku jsme naopak zvolili velice klasický zlatý rám s jemnou vlnkovou strukturou ve zlaté barvě.

Zlatavý rám obrazu ladí se zlatavými tóny samotné malby a bílá pasparta jej prosvětlí a umocní moderní dojem obrazu. Tak jak je při rámování dětských kreseb zvykem, i zde je použito kvalitní galerijní sklo s UV filtrem. Děti totiž obrazy malují levnými barvami, které by nechráněné na slunci rychle vybledly.

Každý detail hraje roli

Je moc dobře, když dětské kresby rámují dospělí. Je skvělé, když si svoje obrázky rámují sami dětští autoři. A občas je rámuje úplně někdo jiný, jako v tomto případě zvířátek na zahrádce, které „zarámoval“ ptakopysk…

Samozřejmě ho ve skutečnosti rámovali rodiče, ale právě podle ptakopyska jsme vybírali styl rámování, který kombinuje modrou paspartu a krásný rám v taženém laku barvy celadonové kameniny, který je nesmírně elegantní a vyzařuje klid.

Abychom ukázali celou kresbu a nezakryli ani kousek popisu, využili jsme tzv. kazetový typ rámu. Ten je dostatečně hluboký na to, aby obrázek mohl zdánlivě volně viset ve vzduchu mezi sklem a paspartou a nic se jej proto nedotýká.

Protože si maminka tohoto obrázku velmi váží a chce, aby jí po dlouhá léta vydržel ve zdraví a sluníčko nevybělilo barvy, je v rámu použito galerijní antireflexní sklo s velmi vysokým UV filtrem.


Rámování jako v galerii

Občas máme štěstí a rámujeme i úplně první obraz, který malý malíř v životě namaloval… Jako tento „Edíkův první obraz“ namalovaný jedlými barvami na papíře. Je zarámovaný úplně stejně, jako bychom rámovali mnohý jiný mistrovský akvarel, nebo jinou práci na papíře - se stejně kvalitním italským rámem, stejnými paspartami i kvalitním sklem. A navíc, stejně jako v galerii visí na zdi pod obrazem i cedulka s popisem…Prostorové rámování

Hravé a elegantní rámování

Je báječné, jak skvělé ilustrátory v Čechách máme. Mezi ně bezesporu patří i Andrea Tachezy, která svými hravými ilustracemi doplnila velkou spoustu nádherných knížek. Když máme štěstí, objeví se nějaká její ilustrace i u nás k zarámování. Hravý a barevný svět obrázků Andrey Tachezy nabízí spoustu různých možností rámování od jednoduchých hravých až klidně po mnohem formálnější rámy.

V tomto případě jsme zvolili barevné a hravé ale přitom překvapivě decentní rámování do tradičně tvarovaného ručně zlaceného rámu s výraznými modrými prvky, které spolu s paspartou tak báječně ladí s obrazem.Pasparta dodává prostor

Dětské obrázky bývají obvykle nepříliš velké a při rámovaní do malého či tenkého jednoduchého rámu se můžou lehce „ztrácet“. Pokud se jedná jen o dočasné rámování „aby se neřeklo“, tak to samozřejmě nijak nevadí. Pokud ale chcete, aby se z malé kresbičky stal opravdový obraz, chce to přeci jen něco jiného…

Droboučký obraz vzniklý kombinovanou technikou otisku dětských prstů s kresbou tužkou by rovněž v malém rámu byl nevýrazný a byl by snadno přehlédnutelný.

Jakmile je ale zarámovaný do mohutnějšího moderního rámu s velmi širokou a navíc působivě hlubokou paspartou a s kvalitním antireflexním sklem, jako mávnutím kouzelným proutkem již nepůsobí jako nenápadné drobné dílko, ale právem jako krásné dílo toho nejdůležitějšího malíře na světě – vašeho vlastního dítěte.


Barevné rámy

Patinovaný rám

Ačkoli menší obrazy obvykle vypadají skvěle především v mohutnějších rámech, které dodají velikost a opticky obraz zdůrazní, u obrazů do dětských pokojů to tak být nemusí. Přeci jen rámování často není „navždy“ a do pokojíčků se většinou musí vejít mnohem více věcí.I u tohoto obrazu na plátně s motivem plachetnice jsme zvolili menší rámeček, ovšem dostatečně vysoký, abychom dosáhli stejného efektu v modernějším hávu. Vybraný rám v modré barvě s patinou v umbře a pálené sienně působí tak jako by byl stvořený přímo k obrazu a barvě trupu lodi. Má jemnou patinu a barevné přechody, a vypadá, jako by skoro i s lodí obeplul okolo celého světa.

Tento úžasný obrazový rám skvěle dokazuje, že i skromnými prostředky může zarámovaný obraz vypadat úžasně.

Rámy na míru

Není důvod, abyste se jakkoli omezovali při výběru rámování pro vaše vlastní obrazy, a o to menší důvod je, abyste při rámování v rozletu nějak museli omezovat vaše děti.

Snad nic není nemožné a rámování proto může být opravdu bláznivé a naprosto jedinečné. Děti mohou dát své fantazii volný průběh a dotáhnout svůj obraz k naprosté dokonalosti.

Tak je tomu právě u tohoto dětského obrázku, který je zarámovaný do zakázkového, na míru vyrobeného rámu v barvě, která perfektně ladí s motivem obrazu. Navíc se nejedná o žádný obyčejný rám, ale o rám, který je vyřezáván přesně pro tento obraz. Každý jednotlivý kus je zcela jedinečný, jako autoři dětských obrázků…

Rámované úspěchy

A kdo vlastně říká, že rámovat se dají jen obrazy?

Za zarámování stojí všechno, co máte rádi, na co jste hrdí a všechno, na co se rádi díváte. Nemusí to tedy být jen kresby a malůvky dětí, ale i všechny jejich úspěchy – první básničky, dopis domů, diplom s delfínem z plavání, nebo jako v tomto případě, skvěle zvládnutý test z chemie.

Aby byl tento krásný kousek zarámovaný jednoduše a přitom svěže, je umístěný ve velmi tenkém a jednoduchém rámečku v bílé barvě s červenými hranami v červené barvě učitelčina fixu. A aby test vůbec nic nezakrývalo, je položený na paspartě bez přesahů a je vidět úplně celý i s mírně otrhanými okraji.