Rámování dresů

Ze všeho nejkrásnější je rámování věcí, které vyprávějí svůj příběh, věcí se kterými jsou spojeny emoce, vzpomínky a prožitý čas.

A přesně takové je rámování sportovních dresů a dalších trofejí. Rámování může být individuální, jako je i majitel dresu, může odpovídat klubovým barvám, může být přesně takové, jaké si přejete – žádné meze se nekladou.

precizní rámování dresů

Přestože známe spoustu možností, jakými je možné dresy zarámovat, všechny spojuje jedno – dres se nesmí rámováním poškodit, podpisy musí zůstat zachovalé a vše musí i po mnoho letech vypadat perfektně. Dres v rámu není jen krásný suvenýr a vzpomínka, ale je to i jedinečný doplněk interiéru a mnohé vypovídá o svém majiteli.

Zarámovat dres je vlastně velice jednoduché – pokud vám nezáleží na výsledku.

Když je pro vás ale dres důležitý, chcete, aby vypadl úžasně a nebyl rámováním poškozený, podpisy zůstaly, je zapotřebí mnohem detailnější a pečlivější práce i kvalitní volba materiálů. Správně a elegantně zarámovaný dres je rázem nejen krásným suvenýrem, ale po dlouhá léta i úžasnou součástí interiéru, ve kterém vypráví svůj osobní příběh.

Rámování sportovních dresů

Dres David Pastrňák

Co naplat, jakmile jsou sportovní dresy dobře zarámovány, vypadají opravdu úchvatně. Pro nás má rámování dresů velikou výhodu v tom, že je možné si s rámy opravdu svobodně pohrát a kombinovat různé barvy a detaily, tak aby dres vynikl a z kousku prostého sportovního vybavení se zarámováním proměnil do opravdu působivé součást interiérového designu.

Jak je v NHL obvyklé, je i tento dres Davida Pastrňáka podepsaný na zadní straně v čísle. V rámu je proto vystavena právě zadní strana. Dres Boston Bruins je ve výrazných barvách a proto jsme při výrobě rámu této výrazné barevné kombinace využili – uvnitř rámu je podklad dresu vytvořený kombinací černé a bílé a samotný velmi vysoký černý rám jsme doplnili o žlutou a bílou barvu v teamových pruzích na rámu.

Dres má v rámu dostatek prostoru a samozřejmě plně antireflexní sklo, nic na něj proto netlačí a barvy jsou zcela věrné. Jak je u nás obvyklé, dres je opatrně ručně přišitý, aby nebyl jakkoli poškozený a bylo jej z rámu případně opět možné vyjmout.


Fotbalové Dresy slavia praha mezi dvěma skly

Především u fotbalových a hokejových dresů se často stává, že se hráč podepíše na své jméno na zádech a vy byste přitom rádi viděli i přední stranu dresu, protože na ní bývá klubové logo a barvy. Při výběru vhodného rámu je to naneštěstí trochu oříšek. Pokud nechcete ani jednu stranu dresu obětovat, je nutné jej zarámovat tak, aby byly vidět obě strany zároveň, tedy mezi dvě skla.

U nás ve Frame it umíme dokonce dva různé způsoby rámování mezi dvě skla. Záleží na tom, zda se na obě strany dresů chcete dívat pravidelně, nebo vám stačí, aby visel a podívali jste se na něj jen občas. Pokud se budete chtít na zadní stranu dresu podívat jen málokdy, může být dres zarámován v jediném rámu mezi dvěma skly a celek pak může obvyklým způsobem viset na zdi.

Pokud chcete ale vidět obě strany pravidelně, je možné zvolit mnohem náročnější rámování, při kterém jsou využity dva rámy a dvě skla. Zvolený rám je pak z obou stran zároveň a rámování je zcela plnohodnotně oboustranné – má obě strany přední a žádnou zadní a dres vypadá stejně dobře ze zadní strany jako z té přední. Takto zarámované jsou dresy naprosto uchvacující, zároveň ale musí viset volně v prostoru, aby obě strany byly vidět, rozhodně to tedy není způsob vhodný do každého pražského bytu…

Právě tento druhý typ oboustranného rámování jsme použili i pro sbírku dresů Slavia Praha. Jejich veliký fanoušek si pro rám na dres navíc vybral tradiční ornamentální zlaté rámy, které jsou při rámovaní sportovních dresů spíše neobvyklé. Ale přestože i my ve Frame it dáváme přednost spíše jednodušším rámům, není problém dresy zarámovat i do ornamentálních a tradičněji pojatých rámů.

V pozadí za dresy Slavia je v modrých tónech zarámované tenisové tričko Australian open s podpisem Kathariny Lisicki.Speciální skla
Dres Slavia Praha mezi dvěma skly | © Rámařství Frame it
Rámování dresu Slavia Praha mezi dvěma skly | © Rámařství Frame it
Fotbalový dres Slavia Praha mezi dvě skla | © Rámařství Frame it
Hokejový dres Kanada z MS 2015 zarámovaný do černého rámu s červenou linkou | © Rámařství Frame it

Speciální rám na hokejový dres

Ve Frame it se často potkáváme s unikátními dresy,  které si buď zahrály ve výzanamných zápasech či jsou jinak jedinečné. V tomto případě se jedná o velice cennou trofej v podobě kanadského dresu z hokejového šampionátu v Praze 2015, dokonce jako dárek pořadatelů pro Magistrát hlavního města Prahy. Rámování dresu je v tomto případě velice speciální, neboť zvolený moderní červeno-černý rám je pouze dekorativní a je umístěn na mohutné zakázkové dřevěné paspartě, ve které je dres uložen. Tato speciální pasparta je více než 3 cm hluboká a dává dresu neobvyklou hloubku

Český hokejový svaz tento velkoryse a přitom čistě a moderně zarámovaný sportovní dres věnovalo pořadatelskému městu za skvělou přípravu a realizaci Mistrovství světa 2015.Jak zarámovat podepsaný fotbalový dres a vstupenky

Je skvělé, když se k dresu, který rámujete, vážou osobní vzpomínky a dokonce jste jej viděli „v akci“. Můžeme rámování totiž obohatit právě o tyto další dílky a udělat jej ještě osobnější.

Jako je tomu u dresu, který na sobě měl Marcelo Vieira během zápasu s Manchester United. Nejenže jsme do rámu použili pasparty a barevné doplňky v týmových barvách dresu, ale tričko jsme doplnili navíc i o fotografie ze zápasu a vstupenku na stadión.

Výsledek je díky tomu nejen krásný doplněk interiéru, ale především skvělá a zcela osobní vzpomínka na jedinečné zážitky na fotbale.3D rámy
Rámování dresu Real Madrid se vstupenkou a fotografiemi | © Rámařství Frame it
Zarámovaný dres Real Madrid Marcello se vstupenkami a fotografií | © Rámařství Frame it
Dres Real Madrid Marcello zarámovaný se vstupenkou a fotografiemi | © Rámařství Frame it

Rámování dresů

Když úžasný taťka miluje svůj fotbalový klub a úžasného taťku miluje jeho skvělá rodina, tak je dárek nasnadě – zarámovaný retro dres fotbalového klubu FK Teplice.

V hlubokém kazetovém rámu na temně černém sametovém podkladu žlutý fotbalový retro dres skvěle vyzní a vypadá jako by se volně vznášel v prostoru. Díky tomu, že je dres zarámovaný v takto hluboké kazetě, tak se ho nedotýká sklo a nijak jej nedeformuje a skvěle vyzní i takové detaily jako je šněrování u krku.

Na hluboké černi

Rámování dresů se ani zdaleka nemusí omezovat na hokejové a další sportovní dresy. Stejným způsobem je možné rámovat i další uniformy a objekty, které vám dělají radost a jsou pro vás cennými vzpomínkami.

V tomto případě si Senior patrol leader boy scouts of the Czech republic zarámoval košili od své uniformy. Košile je rámovaná formálnějším způsobem v černém kazetovém rámu a je podložená černým sametem, který dává skvěle vyniknout jejím barvám. Samozřejmě je na černém podkladu umístěno kvalitní antireflexní sklo, aby nic nerušilo pohled a živost barev.

Čepice a rukavice Jiřího Rašky rámovány v hlubokém zlatém rámu | © Rámařství Frame it

Nedá se svítit, takovou parádu, jakou jsou pravá čepice a rukavice Jiřího Rašky, nerámujeme každý den ani my...

Ačkoli se nejedná o veleslavnou „Raškovku“, je to čepice bekovka, kterou opravdu nosila naše skokanská hvězda a s čepicí i jeho kožené rukavice. Oboje jsme rámovali do hlubokého zlatého vitrínového rámu pro charitativní aukci sportovních dresů, startovních čísel a jiných významných trofejí ve prospěch Nadace Jedličkova ústavu

Rám na Rukavice a čepici - jiří raška

Čepice a rukavice Jiřího Rašky rámovány v hlubokém zlatém rámu | © Rámařství Frame it

Rámy na startovní čísla

Abychom pomohli Nadaci Jedličkova ústavu, rádi jsme pro ně zdarma udělali to, v čem skvělí – zarámovali jsme sérii fantastických dresů a startovních čísel českých hvězd zimních sportů.

Mezi dresy, které věnovali naši zimní sportovci, samozřejmě nesměly chybět startovní čísla Jakuba Jandy, Gabriely Koukalové, Veroniky Vítkové, či Šárky Záhrobské. Rámování startovních čísel jsme tentokrát pojali spíše neutrálně do univerzálních rámů, protože ještě nebylo jasné, komu nakonec budou patřit.

Startovní číslo Šárky Strachové Záhrobské v hlubokém modrobílém rámu | © Rámařství Frame it

radek štěpánek - tričko

Tenisová trička se u nás k zarámování neobjevují ani zdaleka tak často jako hokejové a fotbalové dresy a o to řidčeji proto máme možnost zarámovat tak úchvatné tričko, jako je tohle „propocené“ a podepsané Radkem Štěpánkem.

Samozřejmě je tričko jen opatrně přišité, aby se nepoškodilo a případně možné vyjmout. Jako je nezbytné u všech rámů na dresy, i zde jsme použili hlubokou kazetu, ta je ale doplněna o tříbarevnou paspartu, aby v každém rohu vytvořila českou trikoloru. Rámování je velice moderní a odlehčené a přitom velice elegantní.

Rámování modrého tenisového trička s podpisem Radek Štěpánek s věnováním | © Rámařství Frame it
Barevné prvky v prostorovém rámu na tenisové tričko Radek Štěpánek  | © Rámařství Frame it
Svěrací kazajka rámovaná v luxusním hlubokém zlatém rámu | © Rámařství Frame it

Rám na svěrací kazajku

Téměř by se zdálo, že na světě je spousta netušených sportů a občas proto rámujeme i zcela neobvyklé sportovní vybavení – zdaleka totiž nemusí jít jen o rámování hokejových dresů, fotbalových triček apod.Samozřejmě ale tahle krásná a zcela funkční svěrací kazajka není sportovním dresem, ale spíše neobvyklou rekvizitou.

Podobně jako u rámování sportovních triček, je ale i kazajka zachycena ve velmi hlubokém rámu tak, aby se jí téměř neviditelné galerijní sklo nijak nedotýkalo, a kazajka se ve svém rámu zdánlivě zcela volně vznáší.

Celek je sladěný do zlato-hnědých tónů, které perfektně ladí s rámovanou kazajkou a vše proto působí náležitě „drsně“ a při tom velice elegantně.

Tenisové tričko

Viki ráda hraje tenis, stále častěji vyhrává své zápasy a potkává se tam se svými tenisovými idoly. Ve sbírce se jí tak postupně objevují zarámované podpisy slavných tenisových hvězd i jejich rámované fotografie. Má už i v rámu i první raketu s prasklým výpletem a nyní ji do sbírky přibila i další nádherná trofej – zarámované tričko s věnováním Sabine Lisicki z Australian Open 2016.

Vybrat rám na tričko nebylo nijak těžké, bílý toskánský rám s jemnou modrou patinou padne jako ulitýa je doplněn o modrou paspartu, která ladí k celku a tričku umožní skvěle vyniknout. Vše je doplněno o elegantní mosaznou cedulku s vysvětlením.

Jak zarámovat malý dres...

Vždy nám to sice přijde jako veliká škoda, když dres není možné ukázat v rámu celý, ale nedá se nic dělat, stěny nejsou nekonečné a někdy se na větší rámy prostě nedostává místo. Dresy je v tomto případě možné složit do mnohem menšího formátu, aby se ukázalo alespoň to podstatné. Samozřejmě to neznamená, že by výsledek nevypadal dobře, i tak je možné mít efektní doplněk interiéru.

Tak je tomu i u tohoto podepsaného trička české fotbalové reprezentace. Je v rámu poskládáno na nejmenší možný formát a zarámováno v barvách české trikolory, aby vše vypadalo opravdu skvěle.

Dres Mezi dvěma skly

Rámování dresu mezi dvě skla může mít dva rámy a být zcela oboustranné, nebo se může jednat i o dvě skla v jediném rámu a dres díky tomu lze běžným způsobem zavěsit na zeď, může přitom být ale vidět z obou stran. 

Tak je tomu i u fotbalového dresu Milana Baroše Baníku Ostrava, který je rámovaný mezi dvěma muzeálními skly v čistém a jednoduchém bílém rámu.

Fotbalový dres Baroš Baník Ostrava v oboustranném rámu se dvěma skly | © Rámařství Frame it

Dres Dominik Hašek

Mezi nejčastěji rámované dresy patří samozřejmě dresy Dominika Haška, které právem patří mezi chlouby milovníků hokeje. Mezi nejhezčí Haškovy dresy patří samozřejmě červenobílé provedení Detroit Red Wings.

Tento dres jsme rámovali v černé variantě rámu i podkladu – nejenže je na ní dres v hezkém kontrastu a je velmi dobře vidět, je ale i hokejově agresivní a výrazný. Aby celé rámování nebylo jednobarevné, je rám doplněný o červeno-bílé klubové pruhy, díky kterým dres příjemně navazuje na rám.

Zakázkové barevné prvky na černém rámu na dres Dominika Haška Detroit Red Wings | © Rámařství Frame it
Speciální barevné pruhy na černém rámu na dres Dominika Haška Detroit Red Wings | © Frame-it.cz
České barvy v rámu na podepsané tenisové tričko českého fedcupového týmu

Rám na tenisové tričko

Tričko s podpisy českého fedcupového týmu patří do sbírky sportovních dresů a je důležité, aby dobře ladilo s ostatními rámovanými dresy. I zde je proto ponechána světlá varianta s bílým rámem, bílou podkladovou paspartou a boky rámu tvořícími českou trikolóru.Objektové rámy
Podepsané tenisové tričko českého týmu v prostorovém bílém 3D rámu
Tenisové tričko českého týmu zarámované v bílém 3D rámu s českou vlajkou

Rámování dresů - Jaromír jágr

Rámování sportovních dresů by samozřejmě naprosto nebylo možné bez dresů Jaromíra Jágra. Pro nás je navíc vždy zajímavé pozorovat, jaký z jeho dresů k nám na zarámování dorazí, zda se jedná o národní tým, či o některý z týmů, ve kterých Jaromír Jágr během své dlouhé a úspěšné kariéry zářil.

Prozatím se nám nepodařilo zarámovat všechny jeho týmy, například právě Rytíři Kladno nám stále ještě chybí, ale snad se nám to poštěstí brzy napravit a dělat rám i na tento jeho dres.

Nyní alespoň dva krásné na porovnání, krásný a barevný dres Pittsburgh Penguins ze staršího období a červeno-černý dres New Jersey Devils z pozdějších let. Pro dres Pittsburgh Penguins je vybrána tmavá varianta rámování s elegantními pruhy v barvách dresu, Ďáblové mají čisté černo-černé rámování, které působí velice mužně.

Rámování hokejového dresu Jaromír Jágr - Pittsburgh Penguins | © Rámařství Frame it
Moderní černý 3D rám na hokejový dres Jaromír Jágr - New Jersey Devils | © Rámařství Frame it

Rámy na dresy Sparta Praha

Jedněmi z nejčastějších fotbalových dresů, které se u nás k zarámování objevují, jsou samozřejmě trička AC Sparta Praha.

Až už je to proto, že si sparta vede dobře a má spoustu fanoušků, nebo proto, že jsme na Letné a tak blízko stadionu. Dokonce se zdá, že jsme v mezičase zarámovali dresy celému sparťanskému A-týmu…

Oba ukázané dresy používají podobné jednoduché rámování se stejným hlubokým matně černým rámem, jeden z dresů je ale zarámovaný na černém podkladu a druhý na bílém, což samo o sobě dokáže výrazně změnit vyznění celku. ve všech jiných ohledech jsou rámy zcela stejné včetně stejně umístěné cedulky s textem.3D rám na fotbalové tričko Sparta Praha David Moberg Karlsson | © Frame it
Moderní rámování fotbalového trička Sparta Praha Václav Drchal do černého rámu | © Frameit.cz
Moderní rámování fotbalového trička Sparta Praha Karlsson do černého rámu s cedulkou | © Frame it
Prostorový rám na dres Slavia Praha s věnováním | © Frameit.cz

Rámování dresů Slavia Praha

Fotbalové dresy Slavia díky své červeno bílé kombinaci vypadají nejlépe v celo-černém rámování s černým podkladem a černým rámem. Když ale Slavia slaví titul, není důvod nepoužít i ornamentální rám. Jakmile se zarámování zvolí s citem, může být zlatý a přitom vkusný a elegantní.Rámování vzpomínek
Rámování podepsaného fotbalového trička Slavia do hlubokého zlatého rámu | © Frame-it.cz
Podepsaný fotbalový dres Slavia Praha v černém 3D rámu | © Frameit.cz

Rám na boxerské rukavice

Rámování boxerských trofejí, boxerských pásů a v poslední obě především rukavic pro MMA a trofejí u oktagonu je v posledních letech velice oblíbené.

 Protože jsou především rukavice velice objemné, hodí se pro jejich zarámování především zakázkově vyráběné vitrínky, které umí rukavice ukázat ze všech stran. Navíc jsou otevíratelné a rukavice je možné z rámů opětovně vyjímat a vkládat.

Tyto vitrínové boxy je rovněž možno doplnit o tabulky s popisy a fotografiemi, jako je tomu u těchto rukavic Makhmuda Muradova. Protože má Makhmud „Mach“ Muradov nejen obrovské svaly a úder, ale rovněž obrovské srdce, byla jedna ze zarámovaných vitrín určena pro charitativní aukci.

Průhledná vitrína na boxerskou rukavici MMA | © Frame-it.cz

Kolik stojí rámování dresů

Zarámovaný retro hokejový dres Gretzky Edmonton oilers v bílém rámu | © Frameit.cz
Luxusní rámování fotbalového fan dresu Arsenal London v černém rámu s originální cedulkou | © Frame-it.cz
Fotbalový dres Costa v moderním černém rámu | © Frame-it.cz

Jeden z nejčastějších dotazů, které k nám do rámařství Frameit přicházejí, směřuje samozřejmě i na cenu rámování dresů. Kolik stojí rámování dresů je ale ve skutečnosti bohužel velice obtížné předem odhadnout. Jedná se totiž o zakázkovou práci, kterou je možné pojmout mnoha různými způsoby, rámy i dresy je možné nejrůznějšími způsoby upravovat, přidávat cedulky s věnováním a poskytovat jim různě kvalitní materiály, které dres různým způsobem chrání proti UV záření apod.

Ve Frame-it.cz vždy používáme archivální způsob rámování, tak aby dresy nebyly zbytečně poškozeny, a k tomu patří i speciální antireflexní a muzeální skla, která v rámu téměř nejsou vidět. Toto vše je velmi drahé a proto cena rámování dresu v kvalitním provedení téměř vždy překonává hranici deseti tisíc. Zakázkové rámování dresů tedy rozhodně není pro každého – Váš dres musíte mít rádi a musíte chtít, aby vypadal skvěle a vydržel Vám po dlouhá léta.Oboustranné rámování

Když máte opravdu rádi dres, který vlastníte, můžete jej zarámovat naprosto výjimečně a dres může být úchvatnou dominantou interiéru. Tak jako je tomu u kanadského hokejového dresu Clauda Girouxe.

Aby v rámu byly vidět obě strany dresu, dostal dres zcela exkluzivní rámování do oboustranného průhledného rámu, ve kterém jako by se dres jen volně vznášel.

Obě strany jsou plnohodnotné a z obou stran dres vypadá stejně skvěle. Aby vůbec nic nekazilo celkový dojem, je vedle industriálního rámu použité samozřejmě téměř neviditelné galerijní sklo na obou stranách rámu.

Industriální kovový rám na tričko z festivalu Colours of Ostrava | © Frameit.cz

rám na tričko festivalu colours of ostrava

Originální tričko z festivalu Colours of Ostrava si rovněž zaslouží kvalitní rámování. V tomto případě jsme se rozhodli zarámovat jej do mohutné rezavé lišty, kterou stvořil významný designer Franco Ristori, a která připomíná rezavějící kolejnici a evokuje tak i Vítkovické železárny, kde se hudební festival koná.

Rámování je samozřejmě kazetové, tedy sklo se trička nijak nedotýká a to se v rámu jen volně vznáší. Rám uzavírá skvělé galerijní sklo, díky kterému se zdá, jako by v rámu snad ani žádné sklo nebylo a tak ani nijak neruší.

Rámování Hokejového dresu a puku

Ve Frameit se vždy snažíme, aby dresy i další sportovní objekty měly ve svých rámech vždy dostatek prostoru a nic je zbytečně neomezovalo. Nejenže tímto 3D způsobem zarámované dresy vypadají opravdu krásně a profesionálně, ale do rámů se případně vejdou i další doplňky.

V případě podepsaného dresu Jakuba Voráčka z Philadelphia Flyers bylo zapotřebí zarámovat i podepsaný puk stejného klubu. I tento puk je zarámovaný plně muzeálním způsobem, není tedy nijak připevněn k podkladu, ale vyrobili jsme na něj speciální průhledný držák, ve kterém v rámu leží a je jej proto případně možné opět bez poškození vyjmout.