rámy na Grafiku a Plakáty

/galerie/02_Grafika_Tisk/Pasta%20Oner/Pasta_Oner_Success_1.jpg

rámování prací na papíře

 Plakáty, moderní serigrafie a občas i významné práce na papíře patří při rámování mezi ty nepodceňovanější. Pro mnoho lidí se jedná „jen“ o práce na papíře a něco pocitově méně cenného než tradiční obrazy a kresby. Jenže u rámování vůbec nezáleží na tom, kolik rámovaný obraz stál. Jediné na čem záleží, je co obraz znamená pro vás a jak důležité pro vás je, aby výsledek u vás v interiéru vypadal perfektně.

Litografie Adolfa Borna Řecký čas k obědu ve stříbrném rámu s modrou paspartou

Elegantní rám na litografii

Adolf Born, Řecký čas k obědu, litografie, 2012, 48 x 33 cmObrazy Adolfa Borna

Obrazy Adolfa Borna milujeme a je báječné, že mnozí berou rámování jeho obrazů vážně a chtějí pro ně krásné zarámování, které obrazy navíc bude po dlouhou dobu chránit.

K obrazu „Řecký čas k obědu“ se úžasně hodí velice elegantní stříbrný rám, který je doplněný o modrou paspartu. Je to barevně velice vyrovnané rámování, které navíc působí příjemně řeckým dojmem.

Tak, jak je při rámovaných cenných litografií zvykem, pasparta je plně archivální, dílo je doplněno o nekyselou archivální podložku a křišťálově průhledné galerijní sklo s UV filtrem. Díky tomu obrázek vypadá zcela nádherně nejen dnes, ale bude krásný i mnoha letech.

Pop-art rámování

Vladimír 518, Aartt!, 2014, sítotisk, 50 x 35cm

Není žádný důvod, proč používat mohutné ornamentální rámy na plátna, úzké dřevěné lišty na plakáty, technické hliníkové rámy na diplomy a jednoduché březové rámy na grafiku. Důležité je, aby zarámované dílo vyjadřovalo přesně to, co chceme, aby vyjádřilo a celek dobře „fungoval“.

Protože i sám autor Vladimír 518 je zcela nespoutaný, je nespoutaný i způsob zarámování jeho grafiky. Moderní černobílý obraz tak dostal výrazný a mohutný bílý ornamentální rám, který svým tvarem evokuje klasické rámy na obrazy a zrcadla, ale díky netypické bílé barvě je posunutý do zcela nového světla. Aby se celkový dojem zdůraznil, není použitá žádná pasparta a grafický list zůstal neoříznutý a tedy i nevycentrovaný. Vše je v rozporu e zažitými pravidly, ale přitom rámování grafiku prezentuje přesně tak, jak má a její majitelky jsou nadšené.Detail rámování tisku Vladimír 518
Pop art rámování obrazu Vladimír 518
Vladimír 518,  Aartt!, 2014, sítotisk, 50 x 35cm

Kazeta na reliéfní grafiku

Olbram Zoubek, Ruce s ratolestí, Reliéfní tisk, 14 x 20cm

Charakteristická díla jedné z nejvýraznějších osobností české grafiky, jíž Olbram Zoubek bezesporu je, si zaslouží velice citlivé zarámování. Kvůli značné výšce a jemnosti slepotisků, je zapotřebí zvolit kazetové rámy. V tomto případě jsme zkombinovali jemné zlaté rámy s kvalitním galerijním sklem, které obrazy chrání a zároveň je ukazuje v pravém světle. Zarámovaný obraz je tak kompozičně vyrovnaný a barevně jemně sladěný se zlatým pigmentem na papíře.

Více rámování Olbrama Zoubka
Bílý lesklý rám na grafiku Madagaskar

Bílý lesklý rám

Jiří Votruba, Madagascar, 2002, serigrafie, 80 x 55 cm

Jiří Votruba je velice všestranný a nespoutaný umělec a stejné by mělo být i rámování jeho děl – ať již se jedná o grafiky, serigrafie, či obrazy. Nespoutané.Přestože by to většina lidí očekávala, moderní obrazy a tisky ve skutečnosti vůbec není nezbytně nutné rámovat do moderních a jednoduchých lišt. Je to sice takové rychlé a prvoplánové řešení, ale citlivější výběr vhodného rámování přinese grafice mnohem vyšší užitek.

Moderní grafika "Madagaskar" ve výrazných teplých barvách s motivy květin pro mnohé překvapivě dostala tradičně tvarovaný rám s motivem akantu, přesto ale ve velice netradičním provedení v bílé matné barvě. Toto neobvyklé propojení v rámu pomůže obrazu dodat hravý, ale zároveň i luxusní a moderní nádech. Obraz výrazně podpoří i bílá pasparta s červeným řezem a skvělý vzhled doplňuje výtečné galerijní sklo pro bezchybné zobrazení barev bez jakýchkoli rušivých odlesků.

elegantní rámování tisku

Ana Juan, Žena (Motýli), 2010 13 x 17 cm, digitální tisk

Ačkoli by se kombinace černé pasparty a černého rámu mohla na první dojem zdát příliš tmavá, k tisku černo červené grafiky španělské grafičky a ilustrátorky Any Juan vypadá velice krásně.

Malý tisk je zarámovaný do tzv. galerijní kazety, kdy zdánlivě volně pluje mezi paspartami a sklem. Hluboký rám má navíc jemné červené detail v barvě tisku. Díky tomu zarámovaný tisk působí tak elegantně.


Objektové rámy

barevný Rám na filmový plakát

Červený dřevěný rám na filmový plakát

Penzion pro svobodné pány, Autor neznámý, 1968, A3 – 42 x 30 cm, filmový plakát

Rámování filmového plakátu je možné pojmout spoustou odlišných způsobů, od téměř již tradičních černých rámů, přes jednoduché hliníkové rámy až po hravé rámování. Pro zarámování barevného plakátu k filmu Penzion pro svobodné pány jsme se rozhodli udržet akcent na hravé červené barvě, které zároveň umožnila levnější rámování. Požitý je tak jednoduchý a subtilní dřevěný červený rám s probroušenými hranami do dřeva v kombinaci se zajímavou paspartu v bílé barvě s řezem v červené, díky které je vše perfektně propojené jak s textem, tak i akcentem na barvu rtů.

Barevné rámování plakátu Tomski a Polanski

Barevné, ale dospělé rámy

Tomski & Polanski, Peloton, tisk, 50 x 70 cmTomski & Polanski

Úchvatné barevné a vtipné ilustrace z rukou Tomski&Polanski si zaslouží zábavné, ale citlivé rámování. Tedy rámování, které nadále podtrhne hravost plakátů a tisků, ale zbytečně ji nestrhává do otřepané klasiky běžného a trochu dětinského rámování jednoduchých barevných a zbytečně ornamentálních lišt.

V případě limitovaného tisku cyklistického pelotonu Giro d'Italia jsme proto zvolili dřevěný italský rám v kombinaci pomerančové a krémové barvy, který skvěle podpoří barevnost obrazu. Rám je samozřejmě doplněn o archivální podložku a plně antireflexní sklo, aby obraz zbytečně nestárnul a nic nekazilo celkový skvělý dojem.

Bílý shabby chic rám na grafiku Katarína Vavrová, Zvestovanie

Rámování kolorovaného leptu Zvěstování

Katarína Vavrová, Zvestovanie, 49 x 45 cm, kolorovaný lept

Jemný a vysoce imaginativní lept Zvěstování, který je pro grafičku a malířku Katarínu Vávrovou velice typický jak svou barevností, tak i celkovým pojetím a typickou poetickou figurativností bylo zapotřebí zarámovat rámem, jehož působení je v obdobném duchu a který bude s grafikou v naprosté harmonii.

Grafický list proto dostal neobvyklý rám, sice s  jednoduchým tvarem pravidelného hranolu, ale s velmi neobvyklou kombinací bílé barvy s černými červenými a zlatými detaily. Rám působí téměř nadpozemsky, skvěle ladí s obrazem a dokonale podtrhuje celkovou náladu vyvěrající z díla.

Moderní rámování grafiky

Jaroslav Dudek, kolorované lepty

Na vzhledu a charakteru každého rámu se mimo jiné odráží i místo, kde se rám “narodil“. Každá oblast má jiné vidění světa, jinou filozofii i jinou představu o tom, jak by měl vypadat ideální rám. Pro rámy a rámovací lišty pocházející z Německa je typická určitá strohost designu, obvykle rovné a hladké linie, ale přitom nekompromisně precizní zpracování.

Právě německé rámy, vždy v kombinaci stříbra s podkladem v různých barvách jsme použili na grafiky Jaroslava Dudka. Spolu s vysoce kvalitními muzeálními paspartami ladí s odstíny jednotlivých tisků a zdůrazňují téma i náladu grafik.Barevné rámy
Rámování leptu stříbrného rámu a modré pasparty
Rámování leptu stříbrného rámu a červené pasparty
Rámování leptu stříbrného rámu a modré pasparty - detail

Pop-art Rámování

Pop-art nabízí při rámování téměř neomezenou paletu možností tvarů barev i jejich kombinací, záleží jen na tom, jak moc se budete chtít omezovat vy sami a jak moc se budete bát nijak se neomezovat...

Typický moderním představitelem Pop-artu je Pasta Oner. Vždy je pro nás zajímavé pozorovat jak různí zákazníci při výběru rámu pro stejné obrazy nakonec zvolí zcela odlišné rámování. Hravé obrazy Pasty Onera jsme proto rámovali nejrůznějších stylů rámů – vysokých galerijních kazet, glamour rámů, new baroque stylu a samozřejmě i obvyklého zarámování do moderních jednoduchých rámečků.

Serigrafie Pasty Onera rámujeme natolik rádi a často, že jim raději věnujeme samostatnou kapitolu.

Zlatá pasparta a černý objektový rám na tisk Pasty Onera
Patinovaný rám s filetou na grafiku - detail filety

Rámy s filetami

Do rámů, či do výřezů paspart je možné vložit dodatečné filety, které vcelé rámování obohacují o dodatečný dekorativní prvek. Mohou velice hezky orámovávat obraz při málo kontrastním přechodu k paspartě, či zdůraznit divákův pocit pohledu oknem. U krásné malé suché jehly A. A. Alexe by široký bílý okraj k výřezu pasparty působil příliš ploše a prázdně, filetka vše jako mávnutím kouzelného proutku vyřešila...Filety v rámech
Patinovaný rám s filetou na grafiku
Patinovaný rám s filetou na grafiku - detail rámu

Snové rámování

Léna Brauner, Luční víla, plakát, 53 x 60 cm

Jako vždy jemný, zasněný a romantický plakát Luční víla od skvělé výtvarnice Lény Brauner si zaslouží jemné rámování, které plakát  povýší na opravdový obraz, ale nijak jej přitom nebude utlačovat.

Plakát jsme proto zarámovali do krásného, tradičně profilovaného a ručně zlaceného rámu a doplnili jej o téměř neviditelné sklo. Rám celkové příjemné vyznění obrazu ještě více podtrhuje a krásná snová víla si svoje nové místo na zdi určitě užívá…

snových světů

Léna Brauner, Smír, plakát, 60 x 54 cm

Romantické, snové a až téměř pohádkové obrazy a ilustrace nadané výtvarnice Lény Brauner vyzařují zvláštní impresionistickou náladu a zobrazují svět jakoby viděný dětsky nevinnýma očima. Rámování obrazů Lény Brauner proto musí být vždy v jemných rámech, který ale nesmí působit kýčovitě nebo zbytečně nevýrazně či přehnaně dětsky.

Pro zarámování tisku Smír jsme se proto rozhodli pro romantickou, ale "dospělou", kombinaci bílé pasparty s úchvatným bílým lesklým rámem.

Glamour rám

Davo Howarth, Bowie, Litografie

Při rámování je vždy třeba citlivě zvážit, zda je vhodnější pracovat s barvami a tvary obrazu, nebo s celkovým vyzněním a myšlenkou díla. Samozřejmě to obvykle bývá vyvážená kombinace obojího, jedna složka rámu ale může jemně převažovat.

Krásná moderní grafika Bowie zarámovaná v jedinečném zlatém neapolském rámu s příčným pruhováním dostává eleganci a moderní lesk stylu Glam rocku. Grafický list je velmi kvalitní a proto jsou použity výhradně muzeální materiály včetně špičkové archivální pasparty a samozřejmě i muzeálního antireflexního skla.

hravé rámy na hravé obrazy

Vlevo: Jiří Slíva, Titanic Blues, 2014, barevná litografie, 31,5 x 43 cm, Vpravo: Jiří Slíva „ALFA, OMEGA“, 2007, Lept, 12 x 15 cm

Milujeme naše odvážné zákazníky, kteří se při rámování svých obrazů nedrží běžných konvencí a jsou otevření zcela novým a nepoznaným cestám. Jen tak společně můžeme dosáhnout, aby zarámování bylo opravdu perfektní a odráželo jejich vztah k obrazu i náhled na svět. Společně se nám postupným výběrem z vhodných variant daří najít neotřelý způsob rámování, který obrazům neubere pozornost a naopak jim dodá další hloubku a výraz.

Protože se jedná o cenná autorská díla, jsou sice použity výrazné a neobvyklé rámy, ale všechny pasparty, skla, zadní desky i další použité materiály jsou samozřejmě v muzeální a archivální kvalitě, aby grafiky nejen vypadaly perfektně, ale byly i v bezpečí a po dlouhá léta uchovány ve stejném stavu.

Více Jiřího Slívy

Dvojitá pasparta na grafický list

Rámování grafiky Jiří Anderle, lept

Jiří Anderle, Dívka s růžovou stuhou, lept, 2013

Krásný a jemný grafický list Jiřího Anderleho z překrásné soukromé sbírky je zarámovaný v jednoduchém a elegantním stříbrném italském rámu s černou patinou. Obraz je umístěný na tmavé černé paspartě a doplněn o druhou šedočernou paspartu. Společně obě pasparty podpoří hlavní barvu obrazu a rámování tak zdůrazní detaily jemné grafiky, která tak mnohem výrazněji vyzní. Přestože je rámování zdánlivě tmavé, je ve skutečnosti zarámovaný obraz velice elegantní a výrazný.Rámování Jiřího Anderle

neobvyklé RÁMOVÁNÍ grafiky

Přestože se jedná o moderní obraz na papíře, nezapře tento krásný lept svůj holandský původ. Tento nádherný obraz byl jedním z mnohých již rámovaných obrazů, které k nám dorazily na přerámování, protože původní rám byl již poškozený a neodpovídal době.

Původní rám měl ale nádhernou dřevěnou dýhovanou paspartu, tu stačilo vyčistit a drobně vyspravit a doplnit o neobvyklý výrazně stupňovitý rám v kombinaci silně patinované antické bílé a starého zlata a samozřejmě i o muzeální antireflexní sklo a obraz dostal úplně nový život. Ve svém interiéru vypadá báječně a skvěle ukazuje, jak je rámování důležité nejen pro samotné obrazy ale i pro bytový design.

Rámování grafiky do dřevěného rámu a dčevěné pasparty
Rámování grafiky do dřevěného rámu a dčevěné pasparty - detail

RÁMOVÁNÍ PLAKÁTŮ LONDÝNSKÉHO METRA

Alan Rogers, plakáty Londýnské metro

Rámy na plakáty přeci vůbec nemusejí být jen černé nebo bílé. A když se to tak vezme kolem a kolem, plakáty vůbec nemusí být v rámech samostatně. Ani nemusejí být v nevýrazném rámečku a přeci budou vypadat báječně.

V tomto případě je série čtyř reklamních plakátů na londýnské metro zarámovaná po dvojicích do dvou rámů. Obrazy jsou díky tomu větší a spojením dvou souvisejících tisků do jednoho rámečku obrazy dále získaly na dynamice a výrazu. I při rámování plakátů jsou samozřejmě použity kvalitní muzeální materiály v archivální kvalitě včetně plně antireflexního skla.

Rámování obrazů Hokusai Velká vlna u pobřeží Kanagawy

RÁMOVÁNÍ OBRAZŮ – HOKUSAI – VELKÁ VLNA U POBŘEŽÍ KANAGAWY

Jeden z nejnádhernějších a nejznámějších obrazů japonského žánru ukijo-e zobrazuje velkou pobřežní vlnu u pobřeží Kanagavy s horou Fuji. Rámování tohoto obrazu se vyskytuje poměrně často a tak je jej možné pojmout nejrůznějším způsobem. V tomto případě je obraz osvobozen od svého japonského stylu a zarámován tak, aby všechny barvy vzájemně ladily a zarámovaný obraz byl dominantou interiéru. Obraz je tak položený na tmavomodré paspartě s neapolským rámem ve tvaru zlatého oblouku s jemnou patinou a galerijním antireflexním sklem.

GRAFICKÝ LIST ZRŮDIČKA V BÍLO ČERVENÉM RÁMU

Vtipný a hravý grafický list s výraznými prvky v červené barvě dostal padnoucí rámování ve stejných barevných kombinacích, které podpoří výrazné rudé či a další detaily. Rám je mohutný bílý toskánský hranol s červenými hranami, je doplněný o speciální paspartu s červenou ořízkou a samozřejmě je uzavřen antireflexním sklem, aby v rámečku vynikla celá barevnost obrazu.

Grafický list Zrůdička v bílo červeném rámu
Detail rámu a pasparty s červenou ořízkou na grafickém listu zrůdička

RÁMOVÁNÍ MODERNÍho plakátu – GRAFIKA OLEGU - PÁSOVEC

Dílo pražského studia Calico nás při rámování vždy velice pobaví. Zcela neotřelé postupy i motivy obrazů, které vznikají přetiskem ornamentů, dodávají obrazům zvláštní náboj a hloubku. Ačkoli by tyto obrazy mohly svádět k zarámování do jednoduchých a tenkých rámů, jsme přesvědčeni, že právě opak je správný.

Proto jste pro Grafiku Olegu – Pásovec vybrali výrazný a široký rám připomínající zlaté strukturované dřevo. Neobvyklý rám svým kontrastem zlata a dřeva podpoří barevné přechody obrazu a dále zdůrazní určitý pocit „nadpozemskosti“, který z obrazu vyzařuje.Dřevěné rámy na obrazy
Zlatý dřevěný rám na grafiku Olegu Pásovec
Rámování plakátu Olegu Pásovec
Grafika Olegu Pásovec ve zlatém dřevěném rámu

Kvalitní rámy na Plakáty

I obyčené plakáty z cest mohou být krásně zarámované...

Nedá se nic dělat, stylový plakát si zaslouží stylový rámeček… V případě krásného plakátu zvoucího na býčí zápasy tak volba jednoznačně padla na odpovídající rám se španělským ornamentem v kombinaci červené a zlaté, který působí úplně tak, jako by byl součástí obleku samotného toreadora. Velký plakát je navíc zalaminovaný, nepotřebu díky tomu vůbec žádné sklo, může proto být zarámovaný i takto poměrně subtilním obrazovém rámu, který by váhu skla jinak vůbec neunesl. Tento italský rám je ručně vyráběný na zakázku a je jej proto možné získat v bezpočtu barevných kombinací.

Ke krásnému modernímu plakátu nohou toreadora skvěle ladí moderní rám v červené barvě. Tento úzký vysoký profil v dokončení s krásným ručně broušeným tradičně štětcem taženým lakem dodá plakátu lehkost a eleganci. I tento plakát je ošetřen laminací, aby nebylo nutné používat sklo, a díky tomu jsme jej mohli zarámovat i do poměrně úzkého rámečku aniž by hrozilo, že váha skla rám rozlomí.

Moderní hladký červený rám na plakát Grand Corrida
Elegantní ornamentální italský rám na plakát Grand Corrida v červené a zlaté

Laminace plakátů

Při rámování plakátů není nezbytně nutné používat skla a pasparty jako u klasických obrazů. Pokud se nejedná o cenný originál, je možné jej upravit tzv. laminací, která tisk ochrání a obrazové sklo vůbec není nutné. Rámování je díky tomu lehčí a bezpečnější a vhodné například do veřejných prostor, nebo do dětských pokojů. Ani při pádu se tak nemůže sklo rozbít a nikomu ublížit.

V tomto případě byl krásný jednoduchý plakát „Visit London“ zalaminovaný na pevnou a lehkou kompozitní desku a poté zarámovaný do dřevěného italského obrazového rámu v bílé barvě s šedavou patinou na hranách, který obrazu dodává eleganci a přitom mu ponechává vzdušnost a hravou lehkost.

elegantní Rámy

Právě před 198 lety Fabian Gottlieb von Bellingshausen objevil Antarktidu. Dnes již samozřejmě mnohem lépe zmapovaný kontinent se občas objeví k rámování. 

Krásná moderní mapa byla nejprve upravena laminací na odlehčenou podložku, aby nebylo nutné používat sklo, a následně jsme vybrali krásný ručně vyráběný rám v bílé barvě se stříbrnou vnitřní hranou i vnějším bokem, který svými chladnými barvami tak skvěle ladí k charakteru obrazu.