Modelové rámy

Luxusní modelový blondelový rám

Luxusní rámování

Každý modelový rám vzniká přímo pro svůj obraz. Každý kus je naprostý originál, je částí duše rámaře, který mu pomohl na svět a vložil do něj své zkušenosti, svůj um i vidění světa. Na rozdíl od tradičních blondelových rámů nejsou modelové rámy svázány tolika pravidly a mistři rámaři mají mnohem větší volnost vyjádření pomocí tvarů a barev.

Nejprve je pečlivě vyroben surový rám ve správném tvaru a velikosti a teprve poté se kříduje, barví, zlatí, či patinuje. Modelové rámy jsou proto zcela uchvacující a bez viditelných spojů v rozích. Mohou být vyřezávané, ornamentální, zdobné, nebo i hladké. Modelový rám je jeden z nejskvělejších způsobů jak dosáhnout dokonalé harmonie obrazu a rámu.

elegantní Zlatý rám

Louis Paul Pierre Dumont, Přístavní scéna, nedatováno, olej na plátně, restaurováno, 56 x 38 cm

Obraz s přístavní scénou z poslední čtvrtiny devatenáctého století byl velice silně poškozen, plátno bylo protrženo a navíc již dříve chybně opravováno. Barva z obrazu krakelovala, silně se drolila a odfukovala, plátno navíc bylo výrazně zvlněné a zašpiněné. Nejprve tedy bylo zapotřebí plátno vyčistit a zrestaurovat do původní podoby.

Zrestaurované plátno „prokouklo“ a ukázalo i nejjemnější detaily a barevné valéry, které předtím zůstaly skryté. Obraz je zarámovaný do elegantního zlatého rámu s uzavřenými rohy, který by mohl být použitý i v době vzniku obrazu. Rám je pojatý ve studenějším zlatě na červené hlince s jemnou prachovou patinou. Takto rámovaný by obraz mohl viset nejen ve svém stávajícím interiéru, ale i v jakékoli galerii.Rámování obrazů

Výjimečný luxusní rám

Luxusní rámování do zakázkových modelových rámů v žádném případě nemusí nezbytně znamenat rámování do tradičně pojatých a ozdobných rámů. Právě volba opravdu zakázkového rámu ve skutečnosti znamená, že je možné zbavit se pout stereotypu a vybírat rámování, které s obrazy skutečně dokonale ladí. U moderní serigrafie Andyho Warhola jsme díky tomu mohli zvolit výrazný rám s motivem rockerských pyramid, které jsou k obrazu jednoduše perfektní.

Ornamentální ozdobný rám

Nádherný obraz (olej na kartonu) od významného krajináře 19 století Hugo Ullika je zarámovaný v tradičním ozdobném rámu s jemným ornamentem, který tak skvěle vyzdvihne krásu a jemnost obrazu. Rámování do těchto klasických blondelových rámů sice trvá déle, než u jiných rámů, je ale nesmírně elegantní a pro takto krásné obrazy mnohem vhodnějš. Přestože se nejedná o blondelový rám v pravém smyslu, je tomuto typu rámů mimořádně podobný.Blondelové rámy

Luxusní zlacený rám

Jánuš Kubíček, Modré Nymfy (Svislé tvary), 1970, enkaustika na plátně, 45 x 60 cm

Nádherný obraz Jánuše Kubíčka ze série Modrých nymf je jedním z klenotů rozsáhlé soukromé sbírky obrazů českých autorů. Rámování se snaží navazovat na nejlepší tradice doby vzniku obrazu ale v nejkvalitnějším možném provedení.

Rám pro zvýraznění obrazu využívá tvar mohutného uzavřeného oblouku v hluboké holandské černi. Tělo tohoto působivého luxusního rámu je pak s obrazem propojeno elegantní linkou z pravého 22 karátového zlata na vysoce kvalitní tradičně červené arménské hlince.


Pravé zlato a stříbro
Bílý italský rám toskánského stylu pro luxusní toaletní zrcadlo  | © Frame-it.cz

Italské zrcadlo

Bílý italský modelový rám na malé toaletní zrcadlo.Rámy na zrcadla

Zejména u malých formátů by nedokonalý rohový spoj obvyklých rámů mohl působit rušivě a být příliš patrný. Proto jsou právě menší obrazy a zrcadla těmi nejtypičtějšími způsoby použití modelových rámů.

Toaletní zrcadlo, stejně jako v tomto případě, nemusí viset na stěně, ale je možné jej doplnit o opěrku, která i zrcadlo v takto mohutném rámu bez potíží udrží na toaletním stolku.

Poměrně široký klasicky profilovaný italský rám je v netradiční bílé, výrazně patinované barvě. Barva rámu je probroušená až do surového dřeva a díky doplňující vnitřní zlaté lince evokuje spíše věkem opotřebovaný luxusní rám, než obvyklé rustikální pojetí Provence stylu.

LUXUSNÍ MODERNÍ RÁM NA litografii

Rámování obrazů na papíře bývá kvůli jejich poměrně nízké pořizovací ceně velice často zanedbané. Obvykle používané nekvalitní materiály – obyčejné sklo i běžné kartony a lepenky – společnými silami zvládnou zarámovaný obraz rychle poškodit. Díky tomu je po nákupu starší dílo vhodné přerámovat. 

Tak tomu bylo i u litografie A. Borna, která opustila své nevhodné prostředí a dostala nové vysoce luxusní rámování v archivální kvalitě. Zatímco kvalita použitých pomocných materiálů není na první pohled vidět, modelový rám s povrchem z oxidovaného pravého stříbra je kouzelný i na letmý pohled a díky neobvyklým barevným přechodům dodává obrazu další nádech tajemna.

Elegance a Luxus

Gerhard Richter, Abstrakes Bild, 2015, Litografie, 67 x 92cm

Přestože se v případě Gerharda Richtera jedná o rámování díla stále žijícího autora, je nutné jej zarámovat odpovídajícím způsobem nejen z estetického hlediska, ale rovněž z pohledu ochrany díla. Tedy především za použití kvalitních archivních a muzeálních materiálů, aby obraz nebyl poškozován časem, světlem či kyselým prostředím, kterým je jinak stále vystaven.

Pro tento abstraktní obraz Gerharda Richtera jsme vybrali nádherný a zcela jedinečný modelový rám z pravého vysoce leštěného stříbra s modrým podkladem, který je díky jemnému probroušení stříbra patrný na celém povrchu rámu. Nepravidelnost v kladení plátku stříbra i opakující se vzor probroušení rámu s obrazem dokonale ladí.

Pro perfektní vzhled a dlouhodobou ochranu je rámování samozřejmě doplněno o špičkové galerijní sklo s vysokým UV filtrem a zcela věrným podáním barev bez odlesků, nejvyšší muzeální kvalitu čistě bavlněné plně probarvené pasparty s certifikátem Fine Art Trade Guild a muzeální podložkou z čisté alfa celulózy.

Rámování prací na papíře

Zlatý obloukový rám

Mohutné rámy s tvarem hlubokého oblouku často vzbuzují obavy, zda pro obraz nebudou příliš velké a vysoké. A přitom je tomu právě naopak. Úžasné Červené hory Patrika Hábla jsou zarámovány do jedné z nejluxusnějších variant tohoto rámu – mohutného zlatého rámu, který v průřezu vypadá jako křídlo letícího ptáka. Tento luxusní rám má dokonale propracovaný povrch jemně drásaného zlata, přesně navazující rohy a ušlechtilou patinu. Na křídlech tohoto rámu se obraz rozletěl k výšinám a působí naprosto uchvacujícím dojmem.Patrik Hábl

Luxusní Industriální rámy

Mohlo by se zdát, že luxusní modelové rámy budou vždy ornamentální, nebo alespoň zlaté či stříbrné a že luxusní industriální rám je tak trochu protimluv. U vysoce kvalitních modelových rámů ale jde především o způsob, jakým je rám zpracovaný a kvalitu dokončení rámu, a ne pouze o určitý konkrétní vzhled.

I rám s povrchem zrezlého železa proto může být dokončený v jedinečné mistrovské kvalitě, bez viditelných spojů, jakoby se jednalo o jediný kus kovu. Toto rámování je skvělým doplněním malého souboru aktů Ladislava Kuklíka.

Industriální rámy

moderní úzký rám

Eva Fajčíková, CandyCacti, 2018, Akvarel, 50 x 50 cm

Vůbec není pravda, že by luxusní modelové rámy měly být vždy jen mohutné, klasicky tvarované a tradiční či dokonce ornamentální. Vždyť na velikosti nezáleží. I úzký a moderní rám může mít mistrovské provedení, skvělé zpracování, používat tradiční materiály a postupy a být ve výsledku zcela omračující.

I úzké a moderní rámy mohou vypadat úžasně a neobvykle. Tento zábavný akvarel mladé autorky je zarámovaný v luxusním hlubokém rámu z pravého stříbra s vrstvou hnědozeleného oxidu, který jemně opalizuje ve světle. Obraz je rámovaný v prostoru mezi sklem a podkladem, kde se „volně vznáší, což dále podtrhuje moderní dojem. Obraz v rámu je doplněný o kvalitní galerijní sklo s UV filtrem a archivální paspartu.

Luxusní bronzový rám

Otakar Hudeček ml.,  Neviditelné květy - rozbřesk, 2013, olej na plátně, 45‚5 × 60 cm

Výrazně barevné a hravé dílo  patří do autorova současného období fantaskních krajin. Imaginativní obraz Rozbřesk je inspirován stejnou měrou přírodou jako širou zemí lidské duše a snů. K barvám i atmosféře obrazu báječně ladí výjimečný luxusní rám v provedení zeleného etruského bronzu. Jednotlivé stupínky rámu vedou pohled k dílu a dodávají mu více geometrické linie. Toto svázání do pravidelných linií je ovšem v zápětí prolomeno divokou silou přírody a linie rámu se bortí na mnohovrstevné patině různých odstínů bronzu, loupajícího se stárnoucího kovu.

Luxus hýří barvami

Ať již vypadají jakkoli, luxusní mistrovské modelové rámy vždy spojuje to, že jsou vyráběny na míru a mohou vypadat přesně podle vašeho přání. Není tedy žádný důvod, proč by se rámy měly omezovat na obvyklé tvary a neměly být zcela jiné a jedinečné.

Při rámování totiž snad nic není nemožné, rámy mohou být bláznivé, barevné a naprosto jedinečné. Kvalitní rámování ani zdaleka není jen pro dospělé, tyto rámy můžete s klidným svědomím použít i pro obrazy dětí, které mohou o to více dát volný průběh své fantazii a dotáhnout svůj obraz k naprosté dokonalosti.

Tak je tomu právě u tohoto dětského obrázku, který je zarámovaný do zakázkového, na míru vyrobeného rámu v barvě, která perfektně ladí s motivem obrazu. K malému ohňokačerovi na obraze navíc skvěle ladí i zvolný tvar rámu, který svým vykousaným okrajem připomíná šlehající plameny.

Rámy pro děti

Luxusní ornamentální rám mandaly

Luxusní a modelové rámy nejsou při rámování mandal příliš obvyklé, protože zákazníci v rámařstvích sázejí spíše na jednoduchý a minimalistický styl.

Ve studiu Frame-it se ale vždy snažíme oprostit od všech předsudků a obrazům dát rámování, které si zaslouží. Ve své domovině jsou mandaly rovněž rámovány ve výrazných, často bohatě vyřezávaných rámech. Rozhodli jsme se, proto v případě krásné Pal Bé'u mandaly použít velkoryse pojatý modelový rám s květinovým vzorem a tradičním zlacením.


Rámování mandal

Jednoduchý luxusní rám pro modrní grafiku

Luxusní rámování obrazů neznamená ornamentální rámy, lesklé zlato a opulentní rámování, jak si to mnozí představují - luxusní rámování znamená kvalitní materiály, ruční práci, jedinečný vzhled a práci dle přání a zcela na zakázku.

K současné digitální grafice Mr Mia Wallace s motivem Pulp Fiction od Rubena Irelanda by přehnaně výrazné rámy mohly působit příliš rušivě, zatímco běžně zpracované moderní zarámování by mohlo být příliš nevýrazné a „nijaké“.

K obrazu jsme proto vybrali zakázkové rámování do moderně pojatého, nicméně zcela ručně a tradičními postupy vyráběného rámu, který ve svém neobvyklém téměř trojúhelníkovém tvaru kombinuje patinované zlato s vnější černou hranou. Rámování je doplněno o mimořádně hlubokou paspartu v muzeální kvalitě a vysoce kvalitní muzeální sklo s vysokým UV filtrem, které obraz po dlouhé roky chrání a zároveň působí, jako by bylo zcela neviditelné.Rámy na grafiku

Co je to modelový rám

Zatímco naprostá většina obrazových rámů dnes nejen v Praze vzniká nařezáním a spojením již hotových rámových profilů, modelové rámy se rodí hezky postaru. Trvá to sice mnohem déle, je to náročnější a dražší, ale výsledek stojí za to. Každý kus je originál a od obvyklých rámů se liší už na první pohled – rohy nemají viditelné napojení, které u spojovaných rámů nikdy zcela nedoléhá a ornament nenavazuje. U luxusních modelových rámů je vše čisté a krásné, a protože se jedná o zakázkové rámování, je vše navíc možné upravit přesně podle představ a potřeb obrazu.Rámování obrazů

Zakázkové povrchy

U mistrovského zakázkového rámování se meze nekladou. Jediná omezení představují vaše představivost a technické možnosti materiálů. Modelové rámy na obrazy či zrcadla mohou proto vypadat nejrůznějšími způsoby od těch nejobvyklejších, jako jsou zlata a stříbra, přes různé barvy až po neobvyklé provedení oxidovaného stříbra, staré mědi, zeleného bronzu a mnoha dalších neobvyklých provedení.MŮŽE BÝT RÁM DRAŽŠÍ NEŽ OBRAZ?

Otázky kolik stojí luxusní rámování obrazů a srovnání ceny rámování s pořizovací cenou obrazů je vždy velice problematické. Musíme si to přiznat, spousta obrazů je totiž poměrně levných. Nemusí se jednat jen o moderní grafické techniky ve velkých nákladech, ale i mnoho malířů je dnes již neznámých a nejsou nijak výrazně cenění. Vůbec to nemusí znamenat, že tyto obrazy snad nejsou krásné, pouze trh jejich cenu nevidí tak vysoko.

Při výběru rámování obrazů ale pro nás ve Frame-it.cz jejich cena vlastně není vůbec důležitá. Důležité je jen to, jakou pro Vás mají hodnotu. Neboť i velmi levný obrázek pro Vás osobně může mít velkou cenu a můžete jej mít velice rádi. Třeba takové kresby dětí, ty jsou vlastně nedocenitelné…

U rámů, skel, paspart i dalších materiálů se ale kvalita jejich materiálů i zpracování vždy odráží v ceně. Když se tedy použije kvalitní ručně vyráběný rám, osadí se špičkovým antireflexním či muzeálním sklem, muzeální bavlněnou paspartou, distanční vložkou, rám se muzeálně separuje a použije se i muzeální podložka, celé rámování bude ve výsledku velice drahé. Bude ale stát za to a obraz se bude mít jako v bavlnce, vlastně doslova bude v bavlnce…

I tento nádherný portrét dost možná není nijak drahý, dost možná i je, ale to při výběru rámu nehrálo roli. Majitelce bylo vlastně jedno, kolik obraz stojí, jediné důležité kritérium bylo, že je to nádherný pastel na papíře a jeho majitelka jej má moc ráda. Díky tomu ani cena rámování nehrála až takovou roli. Vybraný luxusní modelový rám s jemným obloučkem a jednou řadou dekorace perliček, ručním zlacením s výraznou patinou a kartáčováním, muzejní podložkou, distanční vložkou a galerijním antireflexním sklem s vysokým UV filtrem je proto i pravděpodobně dražší než obraz. Společně ale vypadají naprosto úchvatně a rámování obraz pozvedlo na zcela jinou úroveň. V interiéru pražského bytu bude vypadat opravdu báječně, a to je přeci skutečný cíl.Muzeální rámování