Modelové rámy

/galerie/vzorky/Vivama/Luxusni_ram_obrazy_zlaty.jpg

Luxusní rámování

Každý modelový rám vzniká přímo pro svůj obraz. Každý kus je naprostý originál, je částí duše rámaře, který mu pomohl na svět a vložil do něj své zkušenosti, svůj um i vidění světa. Na rozdíl od tradičních blondelových rámů nejsou modelové rámy svázány tolika pravidly a mistři rámaři mají mnohem větší volnost vyjádření pomocí tvarů a barev.

Nejprve je pečlivě vyroben surový rám ve správném tvaru a velikosti a teprve poté se kříduje, barví, zlatí, či patinuje. Modelové rámy jsou proto zcela uchvacující a bez viditelných spojů v rozích. Mohou být vyřezávané, ornamentální, zdobné, nebo i hladké. Modelový rám je jeden z nejskvělejších způsobů jak dosáhnout dokonalé harmonie obrazu a rámu.

elegantní Zlatý rám

Louis Paul Pierre Dumont, Přístavní scéna, nedatováno, olej na plátně, restaurováno, 56 x 38 cm

Obraz s přístavní scénou z poslední čtvrtiny devatenáctého století byl velice silně poškozen, plátno bylo protrženo a navíc již dříve chybně opravováno. Barva z obrazu krakelovala, silně se drolila a odfukovala, plátno navíc bylo výrazně zvlněné a zašpiněné. Nejprve tedy bylo zapotřebí plátno vyčistit a zrestaurovat do původní podoby.

Zrestaurované plátno „prokouklo“ a ukázalo i nejjemnější detaily a barevné valéry, které předtím zůstaly skryté. Obraz je zarámovaný do elegantního zlatého rámu s uzavřenými rohy, který by mohl být použitý i v době vzniku obrazu. Rám je pojatý ve studenějším zlatě na červené hlince s jemnou prachovou patinou. Takto rámovaný by obraz mohl viset nejen ve svém stávajícím interiéru, ale i v jakékoli galerii.Rámování obrazů

Ornamentální ozdobný rám

Nádherný obraz (olej na kartonu) od významného krajináře 19 století Hugo Ullika je zarámovaný v tradičním ozdobném rámu s jemným ornamentem, který tak skvěle vyzdvihne krásu a jemnost obrazu. Rámování do těchto klasických blondelových rámů sice trvá déle, než u jiných rámů, je ale nesmírně elegantní a pro takto krásné obrazy mnohem vhodnějš. Přestože se nejedná o blondelový rám v pravém smyslu, je tomuto typu rámů mimořádně podobný.Blondelové rámy

Luxusní zlacený rám

Jánuš Kubíček, Modré Nymfy (Svislé tvary), 1970, enkaustika na plátně, 45 x 60 cm

Nádherný obraz Jánuše Kubíčka ze série Modrých nymf je jedním z klenotů rozsáhlé soukromé sbírky obrazů českých autorů. Rámování se snaží navazovat na nejlepší tradice doby vzniku obrazu ale v nejkvalitnějším možném provedení.

Rám pro zvýraznění obrazu využívá tvar mohutného uzavřeného oblouku v hluboké holandské černi. Tělo tohoto působivého luxusního rámu je pak s obrazem propojeno elegantní linkou z pravého 22 karátového zlata na vysoce kvalitní tradičně červené arménské hlince.


Pravé zlato a stříbro

Italské zrcadlo

Bílý italský modelový rám na malé toaletní zrcadlo.Rámy na zrcadla

Zejména u malých formátů by nedokonalý rohový spoj obvyklých rámů mohl působit rušivě a být příliš patrný. Proto jsou právě menší obrazy a zrcadla těmi nejtypičtějšími způsoby použití modelových rámů.

Toaletní zrcadlo, stejně jako v tomto případě, nemusí viset na stěně, ale je možné jej doplnit o opěrku, která i zrcadlo v takto mohutném rámu bez potíží udrží na toaletním stolku.

Poměrně široký klasicky profilovaný italský rám je v netradiční bílé, výrazně patinované barvě. Barva rámu je probroušená až do surového dřeva a díky doplňující vnitřní zlaté lince evokuje spíše věkem opotřebovaný luxusní rám, než obvyklé rustikální pojetí Provence stylu.

Zakázkové povrchy

U mistrovského zakázkového rámování se meze nekladou. Jediná omezení představují vaše představivost a technické možnosti materiálů. Modelové rámy na obrazy či zrcadla mohou proto vypadat nejrůznějšími způsoby od těch nejobvyklejších, jako jsou zlata a stříbra, přes různé barvy až po neobvyklé provedení oxidovaného stříbra, staré mědi, zeleného bronzu a mnoha dalších neobvyklých provedení.Elegance a Luxus

Gerhard Richter, Abstrakes Bild, 2015, Litografie, 67 x 92cm

Přestože se v případě Gerharda Richtera jedná o rámování díla stále žijícího autora, je nutné jej zarámovat odpovídajícím způsobem nejen z estetického hlediska, ale rovněž z pohledu ochrany díla. Tedy především za použití kvalitních archivních a muzeálních materiálů, aby obraz nebyl poškozován časem, světlem či kyselým prostředím, kterým je jinak stále vystaven.

Pro tento abstraktní obraz Gerharda Richtera jsme vybrali nádherný a zcela jedinečný modelový rám z pravého vysoce leštěného stříbra s modrým podkladem, který je díky jemnému probroušení stříbra patrný na celém povrchu rámu. Nepravidelnost v kladení plátku stříbra i opakující se vzor probroušení rámu s obrazem dokonale ladí.

Pro perfektní vzhled a dlouhodobou ochranu je rámování samozřejmě doplněno o špičkové galerijní sklo s vysokým UV filtrem a zcela věrným podáním barev bez odlesků, nejvyšší muzeální kvalitu čistě bavlněné plně probarvené pasparty s certifikátem Fine Art Trade Guild a muzeální podložkou z čisté alfa celulózy.

Rámování prací na papíře

Zlatý obloukový rám

Mohutné rámy s tvarem hlubokého oblouku často vzbuzují obavy, zda pro obraz nebudou příliš velké a vysoké. A přitom je tomu právě naopak. Úžasné Červené hory Patrika Hábla jsou zarámovány do jedné z nejluxusnějších variant tohoto rámu – mohutného zlatého rámu, který v průřezu vypadá jako křídlo letícího ptáka. Tento luxusní rám má dokonale propracovaný povrch jemně drásaného zlata, přesně navazující rohy a ušlechtilou patinu. Na křídlech tohoto rámu se obraz rozletěl k výšinám a působí naprosto uchvacujícím dojmem.Patrik Hábl

Industriální rámy

Mohlo by se zdát, že luxusní modelové rámy budou vždy ornamentální, nebo alespoň zlaté či stříbrné a že luxusní industriální rám je tak trochu protimluv. U vysoce kvalitních modelových rámů ale jde především o způsob, jakým je rám zpracovaný a kvalitu dokončení rámu, a ne pouze o určitý konkrétní vzhled.

I rám s povrchem zrezlého železa proto může být dokončený v jedinečné mistrovské kvalitě, bez viditelných spojů, jakoby se jednalo o jediný kus kovu. Toto rámování je skvělým doplněním malého souboru aktů Ladislava Kuklíka.

Industriální rámy

moderní úzký rám

Eva Fajčíková, CandyCacti, 2018, Akvarel, 50 x 50 cm

Vůbec není pravda, že by luxusní modelové rámy měly být vždy jen mohutné, klasicky tvarované a tradiční či dokonce ornamentální. Vždyť na velikosti nezáleží. I úzký a moderní rám může mít mistrovské provedení, skvělé zpracování, používat tradiční materiály a postupy a být ve výsledku zcela omračující.

I úzké a moderní rámy mohou vypadat úžasně a neobvykle. Tento zábavný akvarel mladé autorky je zarámovaný v luxusním hlubokém rámu z pravého stříbra s vrstvou hnědozeleného oxidu, který jemně opalizuje ve světle. Obraz je rámovaný v prostoru mezi sklem a podkladem, kde se „volně vznáší, což dále podtrhuje moderní dojem. Obraz v rámu je doplněný o kvalitní galerijní sklo s UV filtrem a archivální paspartu.

Luxusní bronzový rám

Otakar Hudeček ml.,  Neviditelné květy - rozbřesk, 2013, olej na plátně, 45‚5 × 60 cm

Výrazně barevné a hravé dílo  patří do autorova současného období fantaskních krajin. Imaginativní obraz Rozbřesk je inspirován stejnou měrou přírodou jako širou zemí lidské duše a snů. K barvám i atmosféře obrazu báječně ladí výjimečný luxusní rám v provedení zeleného etruského bronzu. Jednotlivé stupínky rámu vedou pohled k dílu a dodávají mu více geometrické linie. Toto svázání do pravidelných linií je ovšem v zápětí prolomeno divokou silou přírody a linie rámu se bortí na mnohovrstevné patině různých odstínů bronzu, loupajícího se stárnoucího kovu.

Luxus hýří barvami

Ať již vypadají jakkoli, luxusní mistrovské modelové rámy vždy spojuje to, že jsou vyráběny na míru a mohou vypadat přesně podle vašeho přání. Není tedy žádný důvod, proč by se rámy měly omezovat na obvyklé tvary a neměly být zcela jiné a jedinečné.

Při rámování totiž snad nic není nemožné, rámy mohou být bláznivé, barevné a naprosto jedinečné. Kvalitní rámování ani zdaleka není jen pro dospělé, tyto rámy můžete s klidným svědomím použít i pro obrazy dětí, které mohou o to více dát volný průběh své fantazii a dotáhnout svůj obraz k naprosté dokonalosti.

Tak je tomu právě u tohoto dětského obrázku, který je zarámovaný do zakázkového, na míru vyrobeného rámu v barvě, která perfektně ladí s motivem obrazu. K malému ohňokačerovi na obraze navíc skvěle ladí i zvolný tvar rámu, který svým vykousaným okrajem připomíná šlehající plameny.