MARIA MAKEEVA

Maria Makeeva vystudovala v Ateliéru ilustrace a grafiky na UMPRUM a již její diplomantská série Alkonost, inspirovaná slovanskou mytologií, ukázala, že se zrodila nová hvězda moderní grafiky.

Autorské grafice inspirované přírodou, mytologií, příběhy, ale i čistými geometrickými tvary a jednouchými barvami často i v kombinaci se zlatem. Přesto se výrazně věnuje i knižní a časopisové ilustraci, drobným papírovým užitným předmětům, blahopřáním, ale i módě, interiérovým designem či divadlem.

Za svou práci je opakovaně oceňována a byla i několikrát nominována na cenu Czech Grand Design za ilustraci. Stále zůstává jedním z nejoblíbenějších a nejprodávanějších mladých umělců.

Vždy je pro nás radost rámovat její díla, neboť skloubení a harmonie starého s novým v jejích obrazech se může odrazit i v rámování, jež rovněž může kombinovat moderní a klasické barvy, tvary i materiály. Výsledný zarámovaný obraz díky tomu může být pokaždé zcela jiný a pokaždé zcela osobitý.

Rámování obrazu Okno 1 od Maria Makeeva do jednoduchého zlatého rámu

Jednoduchý zlatý rám

Makeeva, Maria, Okno 1, Serigrafie, 2016Jednoduché, ale krásné a výrazné obrazy od mladé malířky Maria Makeeva si rychle našly cestu do našich srdcí. S několika málo tvary a barvami lze na obraze dosáhnout úžasného výsledku. Právě jako to ukazuje na obraze inspirovaném pohledem z okénka letícího letadla.

Tento obraz jsme zarámovali do moderního zlatého kazetového rámu tak, že galerijní sklo je vyzdvihnuto nad obraz a rám je doplněn o vnitřní boky v světlomodré barvě odpovídající grafice. Rámování je tak velice efektní a obraz získal na síle a výrazu.

3D rámování grafiky

Maria Makeeva, Sokol, sítotisk, 70 x 100 cm

Překrásná velká grafika z oblíbeného cyklu Marii Makeevy Tobruk s motivem sokola sedícího za měsíční noci v okně v tisku kombinuje výhradně černou, bílou a zlatou barvu.

Stejným způsobem jsme se rozhodli pojmout i zarámování obrazu, které mělo být moderní, ale nemuselo být zbytečně minimalistické. Důležité bylo pouze zachovat čistý a čitelný styl obrazu a ničím jej nepřetěžovat.

Zvolené rámování v sobě kombinuje jak neobvykle matnou zlatou hlubokého rámu, tak i černé vnitřní boky mezi obrazem a rámem. Samotný obraz je zapuštěn hluboko pod úroveň skla, tím je získán nejen dodatečný pocit hloubky, ale i další prostor, kam bylo možné nenásilně doplnit dodatečnou černou barvu pro zdůraznění obrazu a kontrastu rámu.Prostorové rámy

OBRAZ Veles V úzkém MODERNÍM ZLATÉM RÁMU

Maria Makeeva, Veles, sítotisk, 70 x 100 cm

Krásné a zajímavé obrazy mladé výtvarnice Maria Makeeva rámujeme poměrně často a velice rádi. Nádherná kombinace minimalistických tvarů a často používané zlaté a stříbrné barvy činí obrazy velice silnými. 

Minimalistický vzhled obrazů naneštěstí často svádí k rámování do velice subtilních rámů, či dokonce do jednoduchých hliníkových rámů. Velice často se proto u nás obrazy této autorky objevují již zarámované k přerámování do kvalitnějších rámů a paspart.

Překrásný obraz Veles (Serigrafie 70 x 100) ze série Alkonost inspirované slovanskou mytologií jsme zarámovali do moderního úzkého designového rámu ve velice neobvyklém provedení zlacení. Poměrně úzká ale přitom velice vysoký rám pochází z dílny jednoho z nejvýznamnějších světových návrhářů obrazových rámů a spolu s obrazem Veles tvoří dokonalý pár. 

Výrazné moderní pojetí rámování je navíc podpořeno zapuštěním obrazu téměř 2 cm pod úroveň plně antireflexního galerijního skla.

Luxusní stříbrný na grafiku Maria Makeeva | © Frame-it.cz

Luxusní rám na grafiku

Maria Makeeva, Scéna s drakem, Double Journey, 2015, Sítotisk, 50 x 50 cmÚžasné grafiky mladé grafičky a ilustrátorky Maria Makeeva se, stejně jako mnohá díla mladých současných autorů, obvykle rámují jen jednoduchým minimalistickým způsobem. Koneckonců i sama autorka svá díla občas jen přichytí kolíčky na zdi. Neznamená to ale, že by se takto její obrazy rámovat musely, vlastně k tomu ale není vůbec žádný důvod a volba je jen a jen vaše.

K nádhernému tisku scény až téměř filozofického zápasu hrdiny se svým drakem z cyklu Double Journey se skvěle hodí skvělý moderní rám. V tomto případě se ale jedná o mimořádně kvalitní a luxusní rám, který v sobě kombinuje leštěné pravé stříbro s červeným podkladem arménské hlinky a bílou vnitřní filetkou. Obraz zůstává jemný a přitom je nesmírně elegantní.

Stylové rámování

Maria Makeeva, Kůň, červená varianta, Alkonost, 2018, Sítotisk, 100 x 70 cm

Velice oblíbený sítotisk kůň z původní série Alkonost vznikl postupně hned v několika barevných provedeních. Vedle zlatého, je to právě toto červené, které je zřejmě nejpůsobivější.

S červenými tóny obrazu skvěle ladí zlatá barva rámu i vnitřní vložky, o kterou je rám obohacený. Protože je rámováno bez použití pasparty, je třeba obraz chránit před tím, aby se opíral o sklo. Téměř neviditelné plně antireflexní muzeální sklo je proto položeno vysoko nad samotný grafický list, aby obraz měl dostatek prostoru jak skutečně, tak i opticky.

Rámování grafiky

Zlacený 3D rám

Maria Makeeva, Tobruk, serigrafie, 50 x 50 cm, 2015

Čisté a elegantní linie serigrafie ze série Tobruk jsou tištěné pouze zlatou barvou na bílém papíře. Stejně jako maurský sloh je tento sítotisk ale mimořádně filigránní a působivý.

Tentokrát jsme se pro obraz rozhodli použít spíše výraznější rám, který je o něco masivnější, než by mohlo být na první pohled žádoucí. Tento nádherný a velmi kvalitní italský rám je tradičně vyzlacen a prodřen a černý podklad. Zároveň má nádherné vnější hrany v černohnědé barvě s jemným voskovým leskem a na vnitřní hraně je opět doplněn o tmavé tóny. Zarámovaný obraz tak získává mnohem silnější pocit prostorovosti a vzhled, téměř jako by se opravdu jednalo o okno.

Jak je u nás ve Frame-it zvykem, samozřejmě jsou použity kvalitní nekyselé archivální a muzeální materiály, aby grafika byla po dlouhá léta ochráněna před kyselým prostředím, stejně jako ji chrání i muzeální sklo s UV ochranou.

designový Stříbrný rám

Nikdy není jednoduché rozhodnout, jak zarámovat obrazy a ilustrace Maria Makeeva tak, aby celek byl moderní a nepříliš složitý a přitom byl vhodný i do velmi výrazného interiéru, kde by jinak jednoduše rámované obrazy zanikaly. Pro serigrafie z cyklu Double Journey jsme proto zvolili jednoduchý, ale výrazný designový rám v chladném odstínu studeného stříbra, který je na vnitřní straně doplněn vložkou v barvě tisku.3D rámování